O budżetach partycypacyjnych w szkołach rozmawiano podczas III Forum Edukacji Obywatelskiej w Białymstoku. Wydarzenie było okazją do podsumowania projektu „Szkolny budżet partycypacyjny – czas na młodych”. Wzięli w nim udział uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół, pedagodzy, edukatorzy, przedstawiciele organizacji społecznych oraz samorządu.
Dziś (25 września) odbyło się III Forum Edukacji Obywatelskiej w Białymstoku. W trakcie forum zaprezentowano doświadczenia realizatorów szkolnych budżetów partycypacyjnych, przeprowadzonych w ramach projektu „Szkolny budżet partycypacyjny – czas na młodych” w ośmiu szkołach z województwa podlaskiego. Takie budżety zrealizowano w pięciu białostockich placówkach – III i X LO oraz SP nr 9, 12 i 47.
W trakcie spotkania zaprezentowano film podsumowujący projekt dotyczący szkolnych budżetów partycypacynych oraz omówiono wnioski z ewaluacji. Odbyła się także dyskusja panelowa „Co dalej ze szkolnym budżetem partycypacyjnym?”. W wydarzeniu wziął udział m.in. zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
– Zależy nam na tym, aby w jak największej liczbie miejskich placówek edukacyjnych realizowane były szkolne budżety partycypacyjne – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Na włączenie dzieci w proces partycypacji wpływ mają przede wszystkim nauczyciele. Niezwykle istotną kwestią jest edukowanie dzieci i młodzieży.
Organizatorami forum byli: Fundacja Soclab - Laboratorium Badań i Działań Społecznych oraz Stowarzyszenie Wiatraki Mazur. Projekt został sfinansowany przez Islandię, Liechstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Kamila Bogacewicz