80. rocznica bitwy o Monte Cassino – uroczystości w Białymstoku
W nadchodzącą sobotę, 18 maja, mieszkańcy Białegostoku będą mieli okazję uczcić 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W programie obchodów przewidziano między innymi uroczystość pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz złożenie kwiatów na Cmentarzu Miejskim.
  1. Uroczystość pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie o godz. 12.00
  2. Składanie kwiatów na Cmentarzu Miejskim o godz. 9.00
  3. Obchody z udziałem prezydenta Białegostoku
  4. Upamiętnienie bohaterstwa polskich żołnierzy

Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00 pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie, który znajduje się przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. W wydarzeniu weźmie udział prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski. To wyjątkowa okazja, aby oddać hołd polskim żołnierzom, którzy walczyli z dala od ojczyzny, by bronić jej wolności.

Wcześniej tego samego dnia, o godzinie 9:00, na Cmentarzu Miejskim przy ulicy Wysockiego odbędzie się uroczyste składanie kwiatów pod pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. To chwila refleksji nad losem żołnierzy, którzy przeżyli sowieckie represje i walczyli u boku aliantów.

Bitwa o Monte Cassino, będąca kluczowym momentem w historii Armii gen. Władysława Andersa, jest symbolem niezłomności i bohaterstwa polskich żołnierzy. Średniowieczny klasztor, będący częścią niemieckiej Linii Gustawa, stał się areną zaciętych walk, które przeszły do historii jako jedno z największych osiągnięć polskich sił zbrojnych podczas II wojny światowej.

Warto zaznaczyć, że Monte Cassino jest również istotnym elementem epopei sybirackiej. Polacy, którzy zostali wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego i amnestionowani na mocy układu Sikorski-Majski, stworzyli armię, która walczyła u boku aliantów, przyczyniając się do ich ostatecznego zwycięstwa.

Obchody rocznicy bitwy o Monte Cassino są nie tylko okazją do upamiętnienia historycznych wydarzeń, ale również do przypomnienia o trudnej drodze, jaką przeszli polscy żołnierze. Jest to szczególnie ważne w Białymstoku, gdzie pamięć o stalinowskich represjach jest wciąż żywa.


Opierając się na: Urząd Miejski w Białymstoku