Uroczystości patrona rolników: Wydarzenia w Mońkach i Białymstoku
W miniony weekend mieszkańcy województwa podlaskiego mieli okazję uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających świętego Izydora Oracza, patrona rolników. Wydarzenie przyciągnęło wielu gości, w tym przedstawicieli władz lokalnych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uroczystości odbyły się w Mońkach oraz Białymstoku, gdzie zasłużeni rolnicy otrzymali specjalne wyróżnienia.
  1. Obchody odbyły się w Mońkach oraz Białymstoku.
  2. Wręczono ponad 20 Medali Świętego Izydora Oracza.
  3. Posadzono pamiątkowy dąb im. św. Izydora Oracza.
  4. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wojewoda Jacek Brzozowski i wiceminister Stefan Krajewski.

W sobotę, 18 maja, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach gościł uczestników pierwszej części obchodów. Dyrektor szkoły Krzysztof Falkowski oraz przewodniczący Stowarzyszenia Świętego Izydora Oracza, Witold Karczewski, przywitali zebranych. Wicewojewoda Ewa Kulikowska, reprezentując wojewodę, przekazała pamiątkowe grawertony osobom zasłużonym dla rozwoju rolnictwa w regionie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi również doceniło ich ciężką pracę, przyznając odznaki honorowe.

Kulminacja obchodów miała miejsce w niedzielę, 19 maja, w parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku. Najważniejszym momentem było wręczenie ponad 20 Medali Świętego Izydora Oracza, którymi uhonorowano osoby osiągające najlepsze wyniki w produkcji żywności, a także koła gospodyń wiejskich, producentów maszyn rolniczych i uczelnie. Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, w towarzystwie wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Stefana Krajewskiego oraz przewodniczącego Stowarzyszenia, Witolda Karczewskiego, gratulował wyróżnionym.

W tradycji obchodów znalazło się również miejsce na sadzenie pamiątkowego dębu im. św. Izydora Oracza, symbolizującego trwałość i rozwój rolnictwa w regionie. Wydarzenie to co roku gromadzi społeczność rolniczą, podkreślając znaczenie ciężkiej pracy i zaangażowania w rozwój rolnictwa.

Święty Izydor Oracz, żyjący na przełomie XI i XII wieku, jest patronem rolników. Hiszpański rolnik, znany ze swojej żarliwej religijności i wsparcia dla najbiedniejszych, jest często przedstawiany w ikonografii w trakcie modlitwy, gdy aniołowie czuwają nad jego zaprzęgiem wołów. Jego szczątki spoczywają w Madrycie.


Wg inf z: Urząd Wojewódzki w Białymstoku