Białystok uczcił 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino
W minioną sobotę mieszkańcy uczcili 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino, organizując wzruszające uroczystości i składając hołd bohaterom walki o wolność. Wydarzenia te odbyły się w kilku miejscach, a obecność lokalnych władz podkreśliła rangę tego upamiętnienia.
  1. Uroczystości pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie.
  2. Złożenie kwiatów na Cmentarzu Miejskim przy ul. W. Wysockiego.
  3. Obecność prezydenta miasta i innych ważnych osobistości.
  4. Historyczne znaczenie bitwy o Monte Cassino.

W sobotę, 18 maja, mieszkańcy uczcili pamięć o bitwie pod Monte Cassino podczas uroczystości zorganizowanych pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie przy ulicy M. Skłodowskiej-Curie. W wydarzeniu wziął udział prezydent Tadeusz Truskolaski, a także marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym, wojewoda Jacek Brzozowski oraz liczni parlamentarzyści i radni.

Wcześniej, o godz. 9.00, zastępca prezydenta Tomasz Klim złożył kwiaty pod pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na Cmentarzu Miejskim przy ul. W. Wysockiego. Ta symboliczna ceremonia była wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy oddali życie za wolność swojej ojczyzny.

Bitwa o Monte Cassino to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego oręża. Średniowieczny klasztor, będący częścią niemieckiej Linii Gustawa, stał się miejscem heroicznej walki polskich żołnierzy pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Monte Cassino jest także symbolem epopei sybirackiej, gdyż wielu z tych żołnierzy to osoby wywiezione w głąb Związku Sowieckiego, które po amnestii tworzyły armię walczącą u boku aliantów.

Uroczystości te przypominają, jak ważne jest pamiętanie o przeszłości i bohaterach, którzy poświęcili życie za wolność i niepodległość swojego kraju. Dzięki takim inicjatywom historia pozostaje żywa w sercach i umysłach kolejnych pokoleń.


Wg inf z: Urząd Miejski Białystok