Rząd uruchamia gigantyczne przedsięwzięcie "Tarcza Wschód", mające na celu wzmocnienie wschodniej granicy Polski oraz flanki NATO. Program przewiduje m.in. modernizację infrastruktury i wzrost bezpieczeństwa w regionie.
- Wartość projektu wynosi 10 mld zł, finansowanie z budżetu państwa.
- Wzmocnienie systemów wykrywania i ostrzegania.
- Rozwój infrastruktury obronnej i gospodarczej.
- Wsparcie dla terenów przygranicznych i żołnierzy.
„Tarcza Wschód” to nowy narodowy program, który ma na celu wzmocnienie wschodniej granicy Polski oraz flanki NATO. Jest to największa operacja tego typu od zakończenia II wojny światowej. Zakres programu obejmuje m.in. wzmocnienie systemów wykrywania i ostrzegania oraz utworzenie wysuniętych baz operacyjnych. Planowane działania mają poprawić bezpieczeństwo zarówno krajowe, jak i regionalne.
Projekt o wartości 10 miliardów złotych będzie w całości finansowany z budżetu państwa, chociaż rząd zamierza również starać się o wsparcie finansowe z Unii Europejskiej. Jak podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas, "polska granica jest granicą UE i NATO".
Podczas konferencji, która odbyła się w Białymstoku, wiceminister Jacek Protas oznajmił: "Zapewnienie bezpieczeństwa Polkom i Polakom to w tej chwili najważniejsze zadanie władz, dlatego rząd podejmuje konkretne decyzje. Jedną z nich jest uruchomienie programu 'Tarcza Wschód', który jest zaplanowany do 2028 roku. Przewiduje szerokie działania zabezpieczające militarnie obszar od województwa warmińsko-mazurskiego, czyli granicy polsko-rosyjskiej przez województwo podlaskie i granicę z Białorusią. To prawie 700 km granicy".
Program "Tarcza Wschód" zakłada również rozwój kompleksowej infrastruktury obronnej we współpracy z państwami bałtyckimi. W prace nad projektem zaangażowane są cztery ministerstwa: Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Aktywów Państwowych oraz Infrastruktury. Celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom na wschodniej flance NATO przy użyciu nowoczesnych technologii, które mają utrudniać przemieszczanie się wojsk przeciwnika i ułatwiać operacje własnych sił zbrojnych.
Wiceminister Protas poinformował również, że w ramach programu planowane jest m.in. pogłębianie rowów melioracyjnych, wzmocnienie dróg dojazdowych oraz mostów. Działania te mają być realizowane przez polskie firmy, co może ożywić gospodarkę w regionach dotkniętych skutkami wojny w Ukrainie, zwłaszcza w województwie podlaskim.
Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski podkreślił znaczenie programu dla terenów przygranicznych, przypominając o wydłużeniu terminu składania wniosków w ramach Rządowego Programu Rozwoju Północno-wschodnich Obszarów Przygranicznych na lata 2024-2030. Do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło już 37 wniosków od 24 samorządów.
Na zakończenie konferencji wojewoda wyraził solidarność z żołnierzem WZZ Podlasie, który został ranny podczas pełnienia służby przy granicy polsko-białoruskiej. "Zapewniam żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Granicznej o pełnym wsparciu polskiego rządu" - podkreślił Brzozowski.
Opierając się na: Urząd Wojewódzki w Białymstoku