Bezpieczeństwo na granicy stało się kluczowym tematem w ostatnich dniach, zwłaszcza po niedawnym ataku na żołnierza i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Premier Donald Tusk, wraz z ministrami, odwiedził Dubicze Cerkiewne, aby omówić działania na rzecz wzmocnienia granic.
- Wizyta premiera i ministrów w Dubiczach Cerkiewnych.
- Odprawa z dowództwem służb mundurowych.
- Decyzje o wzmocnieniu granicy i przywróceniu strefy buforowej.
- Wsparcie dla rannych żołnierzy i ich rodzin.
W środę premier Donald Tusk wraz z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz ministrem spraw wewnętrznych Tomaszem Siemoniakiem odwiedzili Dubicze Cerkiewne. Towarzyszył im również wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. Celem wizyty było omówienie bieżącej sytuacji na wschodniej granicy Polski i ustalenie planów na przyszłość.
Podczas odprawy z dowództwem służb mundurowych, premier podkreślił, że państwo polskie stoi po stronie swoich żołnierzy i funkcjonariuszy. W kontekście niedawnego ataku na granicy, premier Tusk zapowiedział uruchomienie wszelkich dostępnych środków logistycznych i prawnych. - Podjęliśmy wspólną decyzję, że uruchomimy wszystkie możliwe środki, jeśli chodzi o logistykę, czyli m.in. wyposażenie i środki prawne, żeby służba Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego była bezpieczna. (…) Podejmiemy również decyzję o przywróceniu 200-metrowej strefy buforowej od granicy z Białorusią – poinformował.
Obecność wysokich rangą przedstawicieli rządu miała również na celu wyrażenie wsparcia dla poszkodowanych w ataku. Ranny żołnierz otrzymał natychmiastową pomoc medyczną, a jego rodzinę objęto opieką psychologiczną i wsparciem ze strony wojska. - Chciałbym podziękować w naszym wspólnym imieniu lekarzom, pielęgniarkom, wszystkim zespołom medycznym i ratownikom, którzy udzielali pomocy, którzy cały czas dbają i walczą o zdrowie i życie poszkodowanego – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę na dwa główne priorytety na ten trudny czas dla Polski: walkę z aktami sabotażu oraz wzmocnienie bezpieczeństwa na granicy. - Premier postawił nam dwa podstawowe priorytety na ten wyjątkowo trudny czas dla Polski. Pierwszym z nich jest walka z przygotowywanymi i planowanymi aktami sabotażu na zlecenie służb rosyjskich na terenie naszego kraju. Drugim jest bezpieczeństwo na granicy. Zwiększamy siły policyjne na granicy i zwiększamy integrację pomiędzy Policją, Strażą Graniczną i Wojskiem – zadeklarował.
Od 2021 roku, kiedy strona białoruska rozpoczęła ataki hybrydowe, żołnierze Wojska Polskiego wspierają Straż Graniczną w ochronie granicy. Każdego dnia podejmują działania mające na celu przeciwdziałanie próbom nielegalnego przekraczania granicy oraz przygotowują się do skutecznego wykonywania swoich zadań w razie zagrożenia.
Warto zauważyć, że takie działania mają na celu nie tylko ochronę granic, ale również zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom regionów przygranicznych. Działania te są odpowiedzią na rosnące zagrożenia i mają na celu zapobieganie przyszłym incydentom.
Urząd Wojewódzki w Białymstoku