Barokowe Ogrody Sztuki: Festiwal w Pałacu Branickich już wkrótce
W czerwcu w naszym mieście odbędzie się VII edycja festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki. To doskonała okazja, aby przenieść się w świat barokowych kontrastów i bogatego życia kulturalnego. Zaplanowane wydarzenia obejmują wystawy, koncerty, warsztaty plastyczne i spektakle taneczne, które z pewnością przyciągną miłośników sztuki i historii.
  1. Wystawa „Moda francuska w portretach” i spektakl „Magiczne ogrody”
  2. Instalacja artystyczna „Królewskie róże”
  3. „Koncert dla króla” z utworami Händla i Vivaldiego
  4. Warsztaty „Królewska biżuteria” i koncert zespołu „Ars Decorum”

W piątek 14 czerwca, festiwal rozpocznie się wystawą „Moda francuska w portretach” oraz spektaklem „Magiczne ogrody” w wykonaniu Baletu Cracovia Danza. Balet nawiązuje do zabaw ogrodowych w stylu francuskim, inspirowanych ogrodami wersalskimi. Widzowie będą mieli okazję podziwiać tancerzy w strojach z epoki, odtwarzających sceny w stylu „Fêtes Galantes”. Balet Cracovia Danza to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców historycznych, specjalizujący się w tańcu barokowym.

Tego samego dnia w Ogrodach Pałacu Branickich rozbłyśnie instalacja artystyczna „Królewskie róże”. Gigantyczne róże, mierzące ponad 2 metry wysokości, będą dostępne do podziwiania od godziny 21:30 do północy, a także w kolejnych dniach festiwalu do końca czerwca, od godziny 21:00 do 24:00.

W sobotę, 15 czerwca, głównym punktem programu będzie „Koncert dla króla” w wykonaniu Zespołu Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona pod kierunkiem Krzysztofa Garstki. W Auli Magna zabrzmią utwory najwybitniejszych kompozytorów epoki baroku, takich jak Georg Friedrich Händel i Antonio Vivaldi. Na scenie wystąpią mezzosopranistki Aneta Łukaszewicz i Anna Radziejewska oraz Krzysztof Garstka, klawesynista i pedagog.

W sobotę zaplanowano również wyjazdowy spacer edukacyjny „Fundacje Branickiego – kościół w Tykocinie” z oprowadzeniem przez historyka sztuki Annę Dąbrowską. Dodatkowo, dr Konrad Niemira wygłosi wykład na temat kultury shopping’u XVIII wieku, podczas którego opowie, czy hetman Branicki chodził z żoną na zakupy.

Niedziela, 16 czerwca, przyniesie warsztaty plastyczne „Królewska biżuteria”, które poprowadzi Marta Halicka w Pracowni Plastycznej Domu Kultury „Śródmieście”. Następnie, o godz. 14:00, w Ogrodach Pałacu Branickich odbędzie się koncert zespołu Muzyki Dawnej „Ars Decorum” i zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Aniqua Bialostociensis”. Wieczorem dr Anna Oleńska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie wygłosi wykład „Król Słońce – fascynacje Branickiego”.

Festiwal zakończy koncert „Muzyczny Wersal” na trzy klawesyny, pierwszy taki koncert w naszym mieście, w którym wystąpią Elżbieta Stefańska, Lilianna Stawarz i Anna Krzysztofik-Buczyńska. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a na koncerty obowiązują darmowe wejściówki dostępne w siedzibie Domu Kultury „Śródmieście”.

- To wydarzenie przeniesie nas w fascynujący świat baroku, epoki kontrastów i bogatego życia kulturalnego. Program jest bardzo ciekawy, na pewno warto z tego skorzystać. Zapraszam mieszkańców naszego miasta do udziału w tej letniej ofercie – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.


Źródło: UM Białystok