BiKeR świętuje 10 lat: 4,5 mln wypożyczeń i 12 mln km na liczniku
Białostocka Komunikacja Rowerowa BiKeR świętuje swoje dziesięciolecie. Od 2014 roku system rowerów miejskich stał się integralną częścią codziennego życia mieszkańców, umożliwiając wygodne i ekologiczne przemieszczanie się po mieście.
  1. BiKeR rozpoczął działalność w 2014 roku.
  2. Użytkownicy wypożyczyli rowery ponad 4,5 mln razy.
  3. Łączny dystans przejazdów to około 12 mln km.
  4. Specjalne promocje z okazji jubileuszu.

System Białostockiej Komunikacji Rowerowej BiKeR wystartował 31 maja 2014 roku, początkowo oferując 30 stacji i 300 rowerów. W miarę upływu czasu BiKeR dynamicznie się rozwijał, zwiększając liczbę stacji i rowerów. W jedenastym sezonie, mieszkańcy Białegostoku oraz okolicznych gmin mają do dyspozycji 634 rowery i 64 stacje, z czego aż 55 stacji i 550 rowerów znajduje się w granicach miasta.

Prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, podkreślił, że mieszkańcy chętnie korzystają z BiKeRów.

– Białostoczanie lubią i korzystają z BiKeRów. Potwierdzają to nie tylko głosy rowerzystów, ale także liczba wypożyczeń rowerów. Od momentu inauguracji przez 10 lat w systemie BiKeR zarejestrowało się ponad 100 tysięcy użytkowników, którzy wypożyczali rowery ponad 4,5 mln razy. Rowerzyści przemierzyli łącznie około 12 mln km, a czas przejazdów to ponad 76 mln minut, co odpowiada ponad 144 latom jazdy bez przerwy – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Przez ostatnie 10 lat wspólnie z mieszkańcami udowodniliśmy, że rower może być nie tylko doskonałym środkiem rekreacji, ale przede wszystkim transportu i ważnym elementem budowania zdrowej i ekologicznej społeczności miejskiej.

Jedną z najbardziej aktywnych użytkowniczek jest Alina Pawelczuk, która korzysta z systemu od 2015 roku. Wypożyczyła rower miejski 3 189 razy, spędzając na nim łącznie 39 tys. minut, co odpowiada 26 dniom jazdy bez przerwy. Na pamiątkę dziesiątej rocznicy działania BiKeR, otrzymała żółtą koszulkę lidera oraz voucher na bezpłatne przejazdy do końca przyszłego sezonu.

– Rower to super sposób poruszania się po mieście. Korzystam z BikeRa podczas jazdy do pracy, przy przejazdach na imprezy kulturalne czy do sklepu. Dzięki sprawnie rozmieszczonej sieci stacji i dużej liczbie rowerów można sprawnie poruszać się po Białymstoku i być wolnym od stania w korku, szukania miejsc parkingowych czy czekania na autobus – powiedziała Alina Pawelczuk.

W tym sezonie BiKeR zanotował już 113 tys. wypożyczeń, a łączny czas przejazdów to 2 mln 17 tys. minut. Z okazji jubileuszu, w dniach 7-9 czerwca, miasto wraz z operatorem systemu – firmą Nextbike, oferuje mieszkańcom dłuższy darmowy czas wypożyczenia. Przez cały weekend pierwsza godzina każdego wynajmu będzie bezpłatna.

Jakub Giza, dyrektor ds. rozwoju systemów rowerowych w Nextbike Polska, zaznaczył:

– System BiKeR to prawdziwy sukces i wzorowy przykład dla innych polskich miast. Białystok był jednym bowiem z pierwszych ośrodków miejskich, w których system rowerów publicznych uzupełnił transport publiczny m.in. poprzez lokalizację stacji przy głównych przystankach – powiedział Jakub Giza dyrektor ds. rozwoju systemów rowerowych w Nextbike Polska. – Przed nami kolejne lata, w których BiKeR będzie nadal służył mieszkańcom i cieszymy się, że możemy współpracować z Białymstokiem i okolicznymi gminami, wspólnie kreując zrównoważoną przyszłość polskich miast.

Zarządzaniem i eksploatacją sieci BiKeR zajmuje się firma Nextbike Polska. Rowerami standardowymi, tandemami oraz rowerami dla dzieci można swobodnie zarządzać za pomocą aplikacji mobilnej lub karty zbliżeniowej. Rower można zwracać na stacjach lub w dowolnym miejscu strefy, choć za pozostawienie roweru poza stacją naliczana jest dodatkowa opłata. Dokładne instrukcje dotyczące wypożyczania i zwrotu są dostępne na stronie systemu oraz na każdej stacji.

BiKeR to nie tylko wygodny sposób transportu, ale także element wspierający zdrowy styl życia i ekologiczne podejście do komunikacji miejskiej. Dzięki systemowi rowerów miejskich mieszkańcy mogą łatwiej unikać korków, problemów z parkowaniem i cieszyć się aktywnym trybem życia na co dzień.


Źródło: UM Białystok