W Białymstoku odbywa się dwudniowy szczyt z udziałem przewodniczących parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy. Spotkanie, którego gospodarzem jest marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia, koncentruje się na kwestiach bezpieczeństwa w Europie oraz roli lokalnych samorządów.
- Rozmowy o bezpieczeństwie w Europie.
- Udział prezydenta Białegostoku w dyskusjach.
- Edukacja młodzieży na temat bezpieczeństwa.
- Współpraca międzynarodowa w obliczu wyzwań.
Od poniedziałku trwa w naszym mieście szczyt przewodniczących parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy. Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia zaprosił do dyskusji Lauri Hussara, przewodniczącego Riigikogu Republiki Estońskiej, Daigę Mieriņę, przewodniczącą Saeimy Republiki Łotewskiej, Viktoriję Čmilytė-Nielsen, przewodniczącą Seimasu Republiki Litewskiej oraz Rusłana Stefanczuka, przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy. Rozmowy prowadzone są w Pałacu Branickich.
Wtorkowy program spotkania obejmował m.in. lekcję obywatelską zatytułowaną „Bezpieczeństwo jako zbiorowa odpowiedzialność — młodzi wobec zagrożenia w regionie”. Marszałek Hołownia wraz z gośćmi spotkał się w Ogrodzie Branickich z uczniami czterech lokalnych liceów. Wydarzenie miało na celu edukację młodzieży w zakresie bezpieczeństwa oraz zrozumienie ich roli w kształtowaniu stabilności w regionie.
Podczas drugiej części spotkania, do rozmów dołączył prezydent Tadeusz Truskolaski. W swoim wystąpieniu podkreślił:
– Liczymy na to, że ta wojna się skończy i nareszcie będzie normalnie. Białystok jest bramą Unii Europejskiej na Wschód. Uważam, że otwarcie tej bramy jak najszybciej jest bardzo ważne zarówno dla Polski, jak i pozostałych krajów regionu – powiedział Tadeusz Truskolaski.
W trakcie dyskusji omawiano także rolę samorządów lokalnych i rządu w budowaniu bezpieczeństwa. Przedstawiciele parlamentów wymieniali się doświadczeniami i pomysłami na wzmocnienie współpracy międzynarodowej w obliczu współczesnych zagrożeń.
Spotkania mają na celu opracowanie wspólnych strategii i wzmocnienie kooperacji między państwami w kontekście bezpieczeństwa w regionie. Warto zaznaczyć, że te inicjatywy są kluczowe dla zrozumienia, jak ważna jest współpraca międzynarodowa w utrzymaniu stabilności w Europie.
Według informacji z: Urząd Miejski w Białymstoku