Sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych odbyła wyjazdowe posiedzenie w województwie podlaskim, odwiedzając m.in. Białystok, Bielsk Podlaski, Kruszyniany i Supraśl. Spotkania były okazją do omówienia sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych oraz do wizytacji lokalnych szkół i instytucji kulturalnych.
- Wojewoda podlaski reprezentowany przez wicewojewodę Pawła Krutula podkreślił bezpieczeństwo regionu.
- Komisja odwiedziła szkoły w Bielsku Podlaskim i Kruszyniany.
- Odwiedzono również prawosławny monaster w Supraślu.
- Województwo podlaskie jest domem dla wielu aktywnych organizacji mniejszościowych.
Województwo podlaskie, znane ze swojej gościnności i różnorodności kulturowej, gościło członków Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, którzy w ciągu dwóch dni odwiedzili kluczowe miejsca związane z obecnością mniejszości narodowych i etnicznych. W inauguracji posiedzenia uczestniczył wicewojewoda Paweł Krutul, który podkreślił, że region jest bezpieczny i otwarty na gości.
„Odwiedzicie tu Państwo wiele bardzo ciekawych miejsc. Pragnę przy tym zapewnić, że województwo podlaskie jest bezpieczne i nie ma problemów w poruszaniu się po nim. W pasie nadgranicznym dbają o to tysiące żołnierzy i funkcjonariuszy” – podkreślił wicewojewoda Paweł Krutul.
Podczas wyjazdowego posiedzenia, uczestnicy mieli okazję wysłuchać informacji przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej na temat sytuacji i wyzwań stojących przed mniejszościami narodowymi i etnicznymi na Podlasiu. Ksenia Alhaug i Patryk Panasiuk reprezentowali MSWiA, natomiast Tomasz Głowacki z Ministerstwa Edukacji Narodowej przedstawił kwestie edukacyjne.
Następnie, członkowie Komisji odwiedzili Szkołę Podstawową nr 4 z ukraińskim językiem nauczania oraz II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim. Wizyta w Kruszynianach pozwoliła na spotkanie z przedstawicielami mniejszości tatarskiej oraz zwiedzenie lokalnego meczetu, co podkreśliło wielokulturowość regionu.
Podczas posiedzenia zwrócono również uwagę na dynamiczną działalność ponad 20 organizacji mniejszościowych, które aktywnie działają na rzecz zachowania tożsamości, kultury i dziedzictwa swoich społeczności. Dzięki ministerialnym dotacjom, te organizacje prowadzą biblioteki, zespoły muzyczne i taneczne, a także wydają książki i czasopisma. Regularnie organizowane są przeglądy, święta i festiwale kulturalne, które wzbogacają życie kulturalne regionu.
Ostatniego dnia posiedzenia, we wtorek 11 czerwca, Komisja odwiedziła szkołę w Białymstoku oraz prawosławny monaster w Supraślu, co zakończyło intensywny i pełen wrażeń program wyjazdowy. Według najnowszych danych z Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku, w województwie podlaskim najliczniej reprezentowane mniejszości to białoruska, litewska i ukraińska, a najmniej liczna jest mniejszość kaszubska.
Wg inf z: Podlaski Urząd Wojewódzki