UM Białystok: Bioróżnorodność Białegostoku porosty
Ukazała się kolejna publikacja z cyklu Bioróżnorodność Miasta Białegostoku” poświęcona porostom. Opracowanie powstało w ramach projektu realizowanego przez Urząd Miejski w Białymstoku, a jego autorką jest Anna Matwiejuk.
Projekt Bioróżnorodność Białegostoku” ma na celu zbadanie zasobów przyrodniczych miasta i wskazanie miejsc najcenniejszych przyrodniczo, a także określenie zagrożeń i co najważniejsze poszukiwanie sposobów ich ochrony. Zaangażowani do projektu pracownicy naukowi białostockich uczelni badają środowisko przyrodnicze miasta w zakresie różnych dziedzin naukowych, wskazują najcenniejsze siedliska czy też gatunki roślin i zwierząt występujących w Białymstoku.
Na podstawie już zrealizowanych badań można stwierdzić, że bogactwo fauny i flory obszaru naszego miasta jest wyjątkowo bogate, wręcz zaskakujące powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. Od wielu lat prowadzimy w naszym mieście działania na rzecz ochrony bioróżnorodności i edukacji przyrodniczej. Chcemy pomóc owadom i zwierzętom, które radzą sobie tym lepiej, im bardziej różnorodne są tereny zielone.
Projekt realizowany jest w latach 2019-2023. Będzie składał się z 14 części, a każda będzie poświęcona odrębnej dziedzinie wiedzy przyrodniczej. Działania Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpisują się w dążenia Unii Europejskiej. W czerwcu 2021 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie przywracania przyrody do naszego życia. Strategia zapowiada odbudowę różnorodności biologicznej Europy z korzyścią dla ludzi, klimatu i planety. W 2020 r. Komisja Europejska wydała rozporządzenie, w którym zobowiązuje wszystkie miasta europejskie o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys. do przeprowadzenie badania bioróżnorodności obszarów miast uznając, że jest to jeden z najważniejszych aspektów dla ich prawidłowego funkcjonowania.
W ramach miejskiego projektu powstały już trzy publikacje:
- Bioróżnorodność Miasta Białegostoku. Różnorodność biologiczna miasta” Danuta Drzymulska, Piotr Zieliński,
- Bioróżnorodność Miasta Białegostoku. Szata roślinna Białegostoku” Dan Wołkowycki,
- Bioróżnorodność Miasta Białegostoku. Motyle dzienne Białegostoku” Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska.
Teraz ukazała się czwarta część Bioróżnorodność Miasta Białegostoku. Porosty Białegostoku” Anny Matwiejuk. Opracowanie zawiera dane lichenologiczne zbierane od kilkunastu lat na terenie miasta, podsumowuje i popularyzuje dotychczasową wiedzę o porostach Białegostoku. Autorka przedstawia tę grupę organizmów jako jedno z podstawowych ogniw odpowiedzialnych za funkcjonowanie łańcucha obiegu materii w przyrodzie. Porosty należą do organizmów bardzo wrażliwych na wszelkie zmiany w środowisku, przede wszystkim na zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, stanowiąc bardzo dobry wskaźnik biologiczny zmian zachodzących w środowisku.
Jeszcze w tym roku zaplanowano wydanie kolejnej części Bioróżnorodność Miasta Białegostoku. Ptaki Białegostoku”, której autorami są Paweł Mirski i Grzegorz Grygoruk. Kolejne publikacje, których wydanie zaplanowano w drugiej połowie 2022 roku, będą dotyczyły pająków i ssaków Białegostoku. Trwają też rozmowy dotyczące publikacji o grzybach. Wszystkie opracowania zawierają bogatą szatę graficzną, wiele unikatowych fotografii i rycin, stanowiąc cenny materiał do dalszych badań i analiz oraz niezwykle istotny materiał edukacyjny.
Dystrybucja poszczególnych części będzie obejmowała wybrane biblioteki uczelni wyższych, biblioteki szkolne, instytucje przyrodnicze, uczestników konferencji i webinariów. Część egzemplarzy zostanie rozdana zainteresowanym mieszkańcom Białegostoku. Można się po nie zgłaszać w godzinach pracy Urzędu Miejskiego do budynku przy ulicy Słonimskiej 1, pokój 1201, do wyczerpania zapasu.
Urząd Miejski w Białymstoku, bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/bioroznorodnosc-bialegostoku-porosty.html
Autor: krystian