UM Białystok: Czytaj PL w Białymstoku

2 min czytania

Białystok jest miastem partnerskim ogólnopolskiej akcji Czytaj PL. Od 7 lat w ramach tej akcji aplikacja Woblink umożliwia bezpłatne pobieranie e-booków i audiobooków. Wśród udostępnionych w tym roku 12 tytułów znajdują się książki nagrodzone i docenione przez krytyków oraz czytelników. Akcja rozpoczęła się 2 listopada i potrwa do końca miesiąca.

Czytaj PL to projekt, który od kilku lat promuje czytelnictwo w Polsce i poza jej granicami. Przez te lata zaistniał na wszystkich kontynentach, skorzystało z niego kilkaset tysięcy osób z kilkudziesięciu tysięcy miejscowości i prawie 50 krajów z całego świata. Tylko w ubiegłym roku ponad 47 tysięcy użytkowników zrealizowało ponad 110 tysięcy wypożyczeń. Nie ma więc wątpliwości, że hasło tegorocznej edycji akcja nie z tej ziemi jest uzasadnione. Miasto Białystok uczestniczy w akcji od 2018 roku.

W tegorocznej edycji Czytaj PL udajemy się w kosmiczną przygodę. Nie tylko dlatego, że proponujemy 12 nieziemsko wciągających książek, ale przede wszystkim dlatego, że rok 2021 jest rokiem szczególnym mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Obchodzimy setne urodziny Stanisława Lema i z tego powodu, selekcjonując bestsellery do bezpłatnego czytania i słuchania, położyliśmy silny nacisk na wątki lemowskie właśnie. Akcja nie z tej ziemi” jak co roku oficjalnie zawita do polskich miast i miejscowości, w tym do Białegostoku, Grudziądza, Przemyśla, Olsztyna i Zielonej Góry literackie sygnały będziemy wysyłać z ponad 30 miejsc.

Udział w tegorocznej akcji, która potrwa przez cały listopad, jest bardzo prosty: wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów:

  • Kornel Filipowicz Formikarium”
  • Anna Kańtoch Wiosna zaginionych”
  • Tomasz Lem Awantura na tle powszechnego ciążenia”
  • Stanisław Lem Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników”
  • Aleksandra Lipczak Lajla znaczy noc”
  • Robert Małecki Żałobnica”
  • Tomasz Michniewicz Chwilowa anomalia”
  • Marcin Mortka Nie ma tego złego”
  • Dionisios Sturis Gorzkie pomarańcze”
  • Beata Szady Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie”
  • Robert J. Szmidt Per aspera ad astra”
  • Magdalena Witkiewicz Srebrna łyżeczka”

Z kodów QR będzie można także skorzystać na stronach internetowych i w social mediach tegorocznych partnerów akcji Miasta Białystok: Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia oraz Politechniki Białostockiej. Plakaty drukowane z kodami QR zostaną również rozmieszczone w autobusach miejskich.

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink. Partner strategiczny: Instytut Książki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegółowe informacje o Czytaj PL znajdują się na stronie akcji.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Urząd Miejski w Białymstoku, bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/czytaj-pl-w-bialymstoku-1.html

Autor: krystian