Jeszcze tylko dziś (30 listopada) można korzystać z rowerów miejskich w Białymstoku. Tegoroczny, ósmy już sezon BiKeRa zakończy się o północy. Od 1 kwietnia miejskie rowery wypożyczono ponad 346,6 tysięcy razy, to o ponad 67% więcej niż w zeszłym sezonie. Do prawie 100-tysięcznej społeczności BiKeRa dołączyło 8 tysięcy nowych użytkowników.

W ósmym sezonie funkcjonowania systemu BiKeR użytkownicy mieli do dyspozycji 58 stacji (w tym 54 stacje w Białymstoku i po dwie w Choroszczy i Kleosinie), a także 574 jednoślady standardowe, w tym 50 rowerów wyposażonych w foteliki dla dzieci, oraz 10 rowerów typu tandem i 20 rowerów dziecięcych. Dzięki zastosowaniu rowerów IV generacji jednoślady można oddawać także poza stacjami rowerowymi. Podobnie jak w poprzednim sezonie, rowery można wypożyczać i zwracać w Choroszczy i Kleosinie (gm. Juchnowiec Kościelny).

– Z każdym kolejnym rokiem funkcjonowania BiKeRa przybywa amatorów miejskiego roweru, co bardzo nas cieszy. To ekologiczny, zdrowy i atrakcyjny sposób na przemieszczanie się po Białymstoku. Od 2014 roku prawie 100 tysięcy osób dokonało ponad 3,6 miliona wypożyczeń – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W tym roku użytkownicy sieci BiKeR wynajmowali jednoślady przez prawie 99,5 tysiąca godzin – to ponad 11 lat ciągłego wynajmu jednego roweru. Najczęściej odwiedzaną stacją była Piłsudskiego/Sienkiewicza, skąd wynajęto rowery ponad 19 tysięcy razy, i zwrócono ponad 20,3 tysiąca razy. Średni czas korzystania z miejskiego roweru to około 17 minut. Najczęściej rowery wypożyczano w czerwcu – ponad 7 tysięcy razy, a rekordowym dniem był 16 czerwca (środa), kiedy rowery miejskie BiKeR były wynajmowane prawie 3 tysiące razy.

Dziś (30 listopada) o północy system BiKeR zostanie wyłączony. Potem rowery trafią do magazynu, gdzie przejdą przegląd przed kolejnym sezonem. Następny sezon rozpocznie się 1 kwietnia 2022 roku.

Eliza Bilewicz-Roszkowska