Ponad 200 dzieci mieszkających w Białymstoku już skorzystało z zajęć integracyjnych zorganizowanych przez Centrum Edukacji i Rozwoju. Było to możliwe dzięki finansowej pomocy UNICEF-u. Uczestników ferii odwiedził dziś (1 lutego) zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Ferie zorganizowało Centrum Edukacji i Rozwoju, które działa przy Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Henryka Sienkiewicza w Białymstoku. Trwają od 23 stycznia do 3 lutego i są przeznaczone dla dzieci i młodzieży mieszkających na terenie Białegostoku. W zajęciach warsztatowych dotychczas wzięło udział ponad 220 osób, także z Ukrainy i Białorusi.

– Taka aktywna integracja jest idealnym pomysłem na nawiązywanie więzi w społecznościach lokalnych. Wspólne spędzanie czasu pozwala dzieciom lepiej się poznać, co umożliwia wzmocnienie wzajemnej akceptacji między mieszkańcami Białegostoku – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

Podopieczni Centrum Edukacji i Rozwoju zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe: 6-10 lat oraz 11-15 lat. Przygotowano dla nich bogaty program. Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w zajęciach z plastykoterapii i arteterapii, plastycznych, taneczno-ruchowych, komputerowych, sportowych. Mają też do wyboru warsztaty teatralne, chemiczne, kulturalno-literackie, wydruku 3D, warsztaty z robotem Dash i zabawy z drewnem. Poznają również zasady udzielania pierwszej pomocy.

Zajęcia organizowane są przez wykwalifikowaną kadrę, w tym m.in. pedagogów, psychologów, animatorów. Wśród prowadzących warsztaty znaleźli się także uchodźcy. Centrum Edukacji i Rozwoju podjęło także współpracę z Fundacją Inny Świat, Misją Robotyka oraz Ratownikiem Medycznym.

Koszt integracyjnych ferii zimowych wyniesie ok. 17 tys. zł. To przedsięwzięcie finansuje Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Anna Kowalska