W centrum Białegostoku – przy ul. Jana Kilińskiego 17 – odsłonięto nową rzeźbę. „Obietnica” została ufundowana przez białostoczankę, która karierę zawodową zrobiła za granicą, a dziś swój sukces wykorzystuje do inspirowania i działania na rzecz innych. Dzieło sztuki przygotował białostocki rzeźbiarz Michał Jackowski.

Dwa lata temu Joanna Szymańska-Kok zwróciła się do Urzędu Miejskiego z zapytaniem, czy Miasto jest zainteresowane przyjęciem darowizny – rzeźby polskiego artysty Michała Jackowskiego i umieszczeniem jej w przestrzeni miejskiej. Motywacją pomysłodawczyni były m.in. rodzinne tradycje, głęboka więź z miastem oraz chęć zrealizowania artystycznego projektu dla przyszłych pokoleń.

Miasto Białystok wyraziło zainteresowanie tą propozycją. Przygotowane dzieło to wyjątkowa forma kompozycji Sticky Pink. Rzeźba została zaprojektowana w nowej formie, przedstawia dwie twarze (z marmuru) połączone eliptyczną formą z emaliowanego brązu (w kolorze różu). Ustawiono ją w narożniku ulic Jana Kilińskiego i Kościelnej oraz placu Jana Pawła II.

Dziś (23 czerwca), w trakcie Dni Miasta Białegostoku rzeźba „Obietnica” została odsłonięta i zaprezentowana białostoczanom. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał duet MARMØ i MUTANAUM.

– Rzeźba to mój dar od serca dla miasta mojego urodzenia. Obietnica odzwierciedla potrzebę dawania i dzielenia się, tym, co udało się w życiu osiągnąć – powiedziała fundatorka Joanna Szymańska-Kok. – To podarunek, prezent, który upiększy miasto i skłoni do refleksji, zachęci innych do podobnych inicjatyw.

– W imieniu własnym, prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego i wszystkich białostoczan pragnę podziękować pani Joannie za ten wyjątkowy dar. Dar, który płynie prosto z serca. Z serca, które kocha nasze miasto, kocha Białystok. Bez tej miłości takiej instalacji w tym miejscu, byśmy nie mieli. To fantastyczny pomysł, który udało się zrealizować – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Joanna Szymańska-Kok urodziła się w Białymstoku. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego, ukończyła slawistykę w Leiden University w Holandii. Jest wnuczką doktora Zygmunta Kołosowskiego, który był dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Białymstoku i na przełomie lat 50. i 60. XX w. podjął starania o budowę nowego szpitala zakaźnego, usytuowanego poza centrum miasta, na Dojlidach. W latach 1999-2021 była współzałożycielką i członkiem zarządu w firmie MediCapital Group (dziś – Emsere). Od 2000 r. mieszka z rodziną w Szwajcarii. Od 2018 r. zaangażowana jest w działalność mentorską i edukacyjną, wspierającą zdolnych młodych przedsiębiorców. Organizuje grupowe weekendy coachingowe dla kobiet biznesu.

Artysta-rzeźbiarz Michał Jackowski urodził się w Białymstoku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Od ponad 15 lat w swojej białostockiej pracowni tworzy rzeźby, pomniki, realizacje dla przestrzeni urbanistycznej Białegostoku. Jego inspiracją jest rodzina.

Kamila Bogacewicz