84. rocznica pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir
W sercu Białegostoku, pod pomnikiem, który strzeże pamięci o niewyobrażalnych cierpieniach, odbyła się uroczystość pełna szacunku i refleksji. Pamięć o Sybirakach, tych, których los zabrał daleko od domu, zostaje w nas żywa dzięki gestom pamięci i hołdu.
  • W Białymstoku oddano hołd ofiarom masowych wywózek na Sybir.
  • W uroczystości pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka uczestniczyli wojewoda podlaski i przedstawiciele Związku Sybiraków.
  • Uczczenie pamięci Sybiraków poprzez modlitwę i składanie kwiatów.

W sobotnie przedpołudnie pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka w centrum Białegostoku zgromadzili się ci, dla których historia nie jest tylko przeszłością, ale przestrogą i przypomnieniem o bohaterstwie zwykłych ludzi w obliczu niewyobrażalnych tragedii. Była to okazja, by raz jeszcze przypomnieć sobie o 84. rocznicy pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir i oddać hołd tym wszystkim, którzy doświadczyli tego dramatu.

Wśród uczestników uroczystości byli nie tylko mieszkańcy miasta, ale również Jacek Brzozowski - wojewoda podlaski, Jolanta Hryniewicka - prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków, a także Jerzy Bołtuć - pełnomocnik ds. kombatantów i osób represjonowanych. Wspólnie złożyli kwiaty, co stanowiło symboliczny gest pamięci i szacunku.

Chwilę refleksji i modlitwy w intencji ofiar sowieckich represji wprowadził ks. Józef Kozłowski, który swoimi słowami dotknął serc wszystkich zebranych, przypominając o sile ducha i odwadze, jaką musieli wykazać się nasi rodacy w tych ciężkich czasach. Te momenty skupienia i pamięci były świadectwem, że historia Sybiraków nie zostanie zapomniana i będzie kontynuacja przekazywana kolejnym pokoleniom.

Spotkanie przy Pomniku-Grobem Nieznanego Sybiraka było nie tylko okazją do oddania hołdu, ale również przestrzenią do edukacji i przypomnienia młodszym pokoleniom o wydarzeniach, które nie powinny zostać zapomniane. W takich momentach, społeczność lokalna pokazuje, że pamięć i szacunek dla historii są wartościami, które nadal są żywe i ważne.


Podlaski Urząd Wojewódzki