Wybór wkrętarki akumulatorowej - na co zwrócić uwagę?

Wiertarko-wkrętarka to jedno z najbardziej popularnych narzędzi, które można znaleźć w każdym profesjonalnym warsztacie i niemal każdym domu. Co pewien czas przychodzi moment zakupu nowego urządzenia. Wiertarko-wkrętarki są niezwykle praktyczne, ułatwiają pracę, a ich bogaty wybór pozwala na znalezienie urządzenia idealnie dobranego pod względem parametrów i ceny. Podpowiadamy, jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać, aby spełniła nasze oczekiwania oraz na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wkrętarki akumulatorowej?

Na wstępie warto zaznaczyć, że wiertarko-wkrętarka jest często nazywana wkrętarką i oba terminy będą używane zamiennie w opisie tego urządzenia. Istnieje również inny rodzaj elektronarzędzi o podobnym zastosowaniu, nazywany wkrętakami.

Wybór odpowiedniej wkrętarki akumulatorowej zależy od zakresu prac, jakie chcemy nią wykonywać. Czy będzie to urządzenie do okazjonalnego skręcania mebli lub niewielkich projektów? Czy będzie regularnie używane do bardziej skomplikowanych prac, np. podczas remontów lub w warsztatach samochodowych?

Najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę wybierając wkrętarkę, to napięcie, moment obrotowy, udar lub jego brak, pojemność akumulatora oraz waga. Warto pamiętać, że najlepsze urządzenie nie zawsze musi mieć największą moc i wysoki moment obrotowy. Urządzenia o dużej mocy mogą nie sprawdzić się w lekkich pracach, a nawet spowodować uszkodzenia, jeśli użyjemy zbyt dużej siły w miękkich materiałach.

Szeroka oferta wkrętarek akumulatorowych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/elektronarzedzia-akumulatorowe

Co daje wkrętarka udarowa?

Część wiertarko-wkrętarek posiada funkcję wiercenia z udarem, który łączy ruch obrotowy z posuwistym. Taki mechanizm umożliwia szybsze i skuteczniejsze wiercenie lub wkręcanie w twarde materiały, takie jak beton czy cegła. Zwykła wkrętarka wykorzystuje tylko moment obrotowy do wkręcania wkrętów, podczas gdy wiertarko-wkrętarka udarowa generuje dodatkowe impulsy uderzeniowe, co pozwala na szybsze i łatwiejsze zagłębianie się w materiał. To skraca czas pracy i zmniejsza obciążenie narzędzia oraz rąk użytkownika.

Udar jest niezbędny podczas prac takich jak montaż listew przypodłogowych w betonowych ścianach, mocowanie półek, regałów i mebli na ścianach z cegły lub betonu. Wkrętarkę z udarem warto wybrać, gdy prace obejmują montaż lub instalację w twardych materiałach. Wiertarko-wkrętarka z udarem jest niezbędna do wiercenia w twardych materiałach, wkręcania śrub o dużej średnicy, oraz szybkiego i głębokiego wkręcania dużej ilości wkrętów.

Dla prac w miękkich materiałach, takich jak drewno sosnowe i świerkowe, MDF, gips czy tworzywa sztuczne, lepiej sprawdzi się wiertarko-wkrętarka bez udaru. Zapewnia ona bardziej precyzyjną pracę, jest lżejsza i mniejsza, co ułatwia dostęp do trudno dostępnych miejsc.