Zastrzeż PESEL i chroń się przed oszustami – nowe przepisy już obowiązują
Od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe w Polsce będą miały obowiązek weryfikacji numeru PESEL przed udzieleniem kredytu. Dzięki temu rozwiązaniu zastrzeżenie PESEL staje się skutecznym narzędziem ochrony przed wyłudzeniami. Warto dowiedzieć się, jak skorzystać z tej możliwości i zabezpieczyć swoje dane osobowe.
  1. Obowiązek weryfikacji numeru PESEL od 1 czerwca 2024 roku.
  2. Zastrzeżenie PESEL jako ochrona przed wyłudzeniami.
  3. Możliwość zastrzeżenia PESEL w aplikacji mObywatel 2.0.
  4. Bezpłatność usługi zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia PESEL.

Z dniem 1 czerwca 2024 roku w Polsce wchodzi w życie przepis, który nakłada na instytucje finansowe obowiązek sprawdzania numeru PESEL klienta przed udzieleniem pożyczki czy kredytu. Jest to ważne narzędzie, dzięki któremu osoby, które zastrzegą swój numer PESEL, będą mogły czuć się bezpieczniej. Zastrzeżenie PESEL w praktyce oznacza, że przestępcy nie będą mogli wykorzystać naszych danych do zaciągnięcia kredytu na cudze nazwisko.

Warto zaznaczyć, że zastrzeżenie numeru PESEL można wykonać nie tylko w urzędzie gminy, ale również w aplikacji mObywatel 2.0. To bardzo wygodna opcja, ponieważ cały proces da się przeprowadzić szybko i bez wychodzenia z domu. Aplikacja pozwala także na cofnięcie zastrzeżenia w dowolnym momencie, co jest przydatne, gdy chcemy skorzystać z usług wymagających podania tego numeru.

Oszustwa polegające na wyłudzeniu danych osobowych są coraz powszechniejsze. Statystyki pokazują, że dochodzi do nich średnio co 40 minut. Aby uchronić się przed takimi sytuacjami, warto skorzystać z usługi Zastrzeż PESEL. „Zachęcamy każdego do zastrzeżenia swojego numeru PESEL, dzięki temu można uniknąć ryzyka i odpowiedzialności w przypadku, gdy przestępca posłuży się tożsamością obywatela i zaciągnie na jego dane kredyt lub pożyczkę, ale także gdy będzie próbował wyrobić sobie duplikat jego karty SIM. To zastrzeżenie można w każdej chwili cofnąć. Najłatwiej zrobić to przez aplikację mObywatel, ale można także w serwisie internetowym oraz bezpośrednio w urzędzie gminy” – mówi wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski.

Co ważne, zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza nie tylko przed kredytami, ale także przed próbami wyrobienia duplikatu karty SIM czy innymi formami wykorzystania danych osobowych. To oznacza, że nawet jeśli ktoś zna nasz numer PESEL, nie będzie mógł go użyć bez naszej zgody.

Usługa Zastrzeż PESEL pozwala również na monitorowanie historii zastrzeżeń oraz sprawdzanie, które instytucje weryfikowały status naszego numeru PESEL. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad tym, kto i kiedy próbował skorzystać z naszych danych. Zarówno zastrzeżenie PESEL, jak i jego cofnięcie są całkowicie bezpłatne.

Dzięki wprowadzeniu tych zmian, możemy czuć się bezpieczniej i skuteczniej chronić nasze dane osobowe przed nieuprawnionym użyciem. Warto więc rozważyć skorzystanie z usługi Zastrzeż PESEL, aby uniknąć potencjalnych problemów związanych z kradzieżą tożsamości.


Wg inf z: Podlaski Urząd Wojewódzki