Lata się zmieniają, ale emigracja nadal najczęściej ma podłoże zarobkowe. Ukraińcy przyjeżdżają do Polski, aby poprawić ogólną jakość życia. Lepsze zarobki są transferowane do pozostałej rodziny, ale niektórzy decydują się na pozostanie w Polsce na stałe. Dla pracodawców sytuacja jest również korzystna. Wynika to z faktu, że ukraiński pracownik wcale nie musi być gorszy od Polaka. Dlatego też niektóre firmy otwierają się na ten rynek, aby np. uzupełnić braki kadrowe. Przed zatrudnieniem cudzoziemca należy wypełnić szereg formalności.
Osobna procedura dla krajów wschodnich
Obywatele Ukrainy nie są w Unii Europejskiej, dlatego ich zatrudnienie w naszym kraju warunkują osobne przepisy. Regulują one m.in. maksymalny czas trwania stosunku pracy, a także obligatoryjne zgody. Procedura z racji dużego zainteresowania została znowelizowana w 2018 roku.
Zatrudnienie Ukraińca w firmie wymaga podjęcia stosownych kroków. Proces może być długotrwały, dlatego często swoją pomoc w tej kwestii oferują agencje.
Podstawa prawna
Pracę może podjąć obywatel Ukrainy, który posiada aktualną wizę. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie mogła zostać wydana w celach humanitarnych (21), turystycznych (01) albo korzystania z ochrony czasowej (20).
Ukrainiec, który nie posiada wizy, wyrobi ją bez problemu na bazie pozwolenia na pracę lub oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcy. To stosunkowa nowość, wprowadzona w 2018 roku w celu ułatwienia procesu zatrudnienia. Oświadczenie jest ważne tylko przez 6 miesięcy w skali roku.
Dalsza kolejność działań
Wspomniane oświadczenie składa się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku, jeżeli siedziba firmy znajduje się w tym okręgu. Na dokumencie zawarte są warunki zatrudnienia: okres pracy, wynagrodzenie oraz typ umowy.
Dokumenty można złożyć również elektronicznie. Do oświadczenia dołącza się: potwierdzenie wykonania przelewu, oświadczenie o niekaralności pracodawcy, skany paszportu cudzoziemca oraz dowodu tożsamości pracodawcy.
Poprawnie wypełnione dokumenty są zwracane i powinny zostać przekazane przyszłemu pracownikowi. Ten może rozpocząć pracę tylko wtedy, gdy posiada ważną wizę. W innym wypadku musi udać się do konsulatu na Ukrainie w celu jej wyrobienia.
To nie koniec obowiązków...
Pracodawca musi zgłosić pracownika do ZUS-u oraz zlecić konieczne badania. Do jego zakresu obowiązków należy poinformowanie urzędu o faktycznym podjęciu pracy przez cudzoziemca, a także poinformowanie samego zainteresowanego o konieczności wyrobienia identyfikatora (NIP lub PESEL).
Czynności te nie są uciążliwe, ale wymagają poświęcenia czasu, a także sprawnego zaplanowania kolejnych kroków. Dlatego też często zajmują się tym wyspecjalizowane agencje. Są pośrednikami między pracodawcą i pracownikiem, odpowiadając przy tym za formalności związane z zatrudnieniem.
Na sam koniec warto wspomnieć o głównym minusie omawianego oświadczenia. Pozwala na zatrudnienie pracownika tylko w określonym wymiarze czasowym. Dłuższy pobyt wiąże się z koniecznością wyrobienia pozwolenia na pracę. Ta procedura jest dłuższa i wymaga spełnienia szeregu formalności.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://atlaswork.pl/obszar-dzialania/agencja-pracy-tymczasowej-w-bialymstoku