Pogodny, sympatyczny i żywiołowy — taki jest pomeranian. Przywiązuje się głównie jednego właściciela i to jego darzy bezgraniczną miłością. Pomeranian wyróżnia się obfitą sierścią i bystrymi, dużymi oczami. Inteligencję tego psa doceniano już w XIX wieku, wtedy, kiedy rasa ta powstała.

Futerko pomeraniana wymaga regularnego rozczesywania. Jeśli jesteś jego właścicielem, koniecznie przeczytaj, jak pielęgnować swojego pupila.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać u psa rasy pomeranian?

Pomeranian, czyli szpic miniaturowy

Szpice hodowano głównie w Europie Środkowej. Pomeranian jest najmniejszą odmianą szpica niemieckiego. Psy były popularne na Pomorzu, w Meklemburgii, Saksonii i Holandii. Różniły się od siebie umaszczeniem i wielkością.

Angielscy hodowcy zmienili dotychczasowy wygląd szpica, zmniejszając nieco jego rozmiary i zwiększając objętość sierści. Tak powstał pomeranian — pies miniaturowy o puszystym, miękkim futerku. W 1870 roku po raz pierwszy rasę uznał angielski Kennel Club. Rok później pomeraniany pojawiły się na wystawie kynologicznej, a w 1898 roku Pomeranian Club of England opracował wzorzec rasy.

Na przełomie XIX i XX wieku rasę zatwierdziła Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (FCI). Na początku uznawano, że szpice różnią się wyłącznie wzrostem, jednak wielu hodowców sprzeciwiało się temu, twierdząc, że pomeranian powinien być oddzielną rasą. Po wielu burzliwych dyskusjach FCI przystała na to.

Jaki charakter ma pomeranian?

Pomeraniany to psy rodzinne, stworzone do tego, aby stać się towarzyszami człowieka. Mimo że rasa kocha wszystkich członków rodziny, tak naprawdę jednej osobie okazuje przywiązanie i bezgraniczną miłość. Pomeranian uwielbia ruch na świeżym powietrzu, aktywność i zabawę. Jest to rasa, która źle znosi samotność. Jeśli pozostawisz swojego pupila na wiele godzin samego w domu, może się to niekorzystnie odbić na jego zdrowiu.

Pomeranian jest psem dość absorbującym — potrafi bawić się sam, jednak przez większość czasu potrzebuje uwagi opiekuna. W stosunku do obcych jest nieufny, niechętnie też nawiązuje nowe znajomości. Potrafi także postawić się czworonogowi kilka razy większemu od siebie.

Dlaczego pomeranian przykuwa uwagę?

Obok pomeraniana nie sposób przejść obojętnie. Jest to pies niewielkich rozmiarów, o proporcjonalnej sylwetce, która wpisuje się w kwadrat. Jego waga wynosi do 3 kilogramów, natomiast wzrost dochodzi od 20 do 22 centymetrów. Pomeranian ma nieco lisią głowę o średniej wielkości. Jego oczy są bystre, żywe i odrobinę skośne. Przednie kończyny pomeraniana mają niewielkie rozmiary, natomiast tylne są mocne i proste. Wysoko osadzony ogon jest silnie skręcony, co powoduje, że zachodzi na grzbiet. Futerko psa jest dwuwarstwowe — rasa posiada solidny, obfity podszerstek i prosty, twardy, gęsty i długi włos okrywowy. Jego pielęgnacja wymaga sporo zachodu. Kiedy odpowiednio zadbasz o włos swojego ulubieńca, Twój pupil na pewno przykuje wiele zachwyconych spojrzeń.

Sierść pomeraniana — jak o nią dbać?

Futerko pomeraniana wymaga częstego szczotkowania, ponieważ tylko dzięki temu zachowa swoje piękno. Raz dziennie wyczesuj swojego czworonoga delikatną szczotką. Dzięki temu włos Twojego pupila nie zmatowieje i nie będzie się kołtunić. Sfilcowana i zmierzwiona sierść często prowadzi do braku odpowiedniej wentylacji. A stąd już tylko krok do odparzeń. Czesząc swojego ulubieńca, uważaj, aby nie usunąć zbyt wiele podszerstka. Zapewnia on bowiem termoizolację i jest swojego rodzaju podporą dla okrywowego, długiego futerka.

Profesjonalny groomer użyje odpowiednich narzędzi, aby Twój pupil prezentował się bez zarzutu. Futerka pomeraniana nie przycina się bardzo mocno, a jedynie nadaje mu pożądany kształt.

Kąpiel pomeraniana

Kąpiel pomeraniana to konieczność, jeśli chcesz, aby sierść Twojego czworonożnego przyjaciela był lśniąca, gładka i miękka. Rekomendujemy kąpiel w salonie groomerskim, ponieważ specjalista dysponuje wieloma dobrej klasy kosmetykami. Nie obejdzie się bez szamponu oczyszczającego stosowanego przy pierwszym myciu, szamponu nawilżającego i odzywki ułatwiającej rozczesywanie.

Mimo że pomeraniany nie mają problemów z częstymi infekcjami uszu, zadbaj o ich prawidłową higienę. Rasa jest bardzo aktywna, dlatego pamiętaj o tym, aby regularnie przycinać psu pazurki.

Wyczesany, lśniący, miękki i zadowolony pomeranian prezentuje się niczym mały lew. Oprócz pielęgnacji jego futerka ważne jest to, aby okazać psu miłość, czułość i zainteresowanie. Z pewnością odwdzięczy się tym samym, stając się wiernym kompanem.

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://studio4dogs.pl/