Wielki sukces białostockich szkół! II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej oraz Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego zajmują czołowe miejsca w ogólnopolskich rankingach edukacyjnych. To dowód na wysoki poziom nauczania i zaangażowanie uczniów oraz nauczycieli!
- Białystok na edukacyjnej mapie Polski
- Wspaniałe osiągnięcia białostockich szkół
Białystok na edukacyjnej mapie Polski
22 stycznia 2025 roku w Auli Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników XXVII edycji wojewódzkiego rankingu liceów i techników, organizowanego przez miesięcznik „Perspektywy”. W tym prestiżowym zestawieniu białostockie placówki edukacyjne zaprezentowały się znakomicie, zdobywając wysokie lokaty zarówno w kategorii liceów, jak i techników.
Wspaniałe osiągnięcia białostockich szkół
W tegorocznym rankingu znalazło się aż 15 białostockich liceów, a pierwsze trzy miejsca wśród 42 ogólnokształcących szkół z Podlaskiego przypadły naszym lokalnym instytucjom. Na czołowej pozycji uplasowało się II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, które zajmuje 18. miejsce w Polsce. Tuż za nim znalazło się I LO im. Adama Mickiewicza (66. miejsce) oraz LO Politechniki Białostockiej (88. miejsce).
Również technika nie pozostają w tyle – w wojewódzkim rankingu techników białostockie szkoły zdobyły pierwsze dwa i czwarte miejsca spośród 35 placówek z regionu. Technikum Elektryczne zajęło 15. miejsce w kraju, a Technikum Handlowo-Ekonomiczne oraz Technikum Budowlano-Geodezyjne uplasowały się odpowiednio na 81. i 236. miejscu.
– Gratuluję naszym liderom ponadpodstawowej edukacji. To już kolejny rok, kiedy jesteśmy dumni z wysokich rankingowych lokat białostockich liceów i techników. Sukces to wypadkowa wyników maturalnych, osiągniętych zwycięstw, pomyślnie zdanych egzaminów, ale też współpracy grona pedagogicznego i ambitnej młodzieży. To dobrze, że taki sukces przypadł nam w udziale i wszyscy możemy się nim cieszyć – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Tomasz Klim.
Warto podkreślić, że w tegorocznej edycji rankingu analizowano wyniki 1430 liceów oraz 1235 techników, które spełniły określone kryteria. Tylko te szkoły, gdzie maturę zdawało minimum 12 uczniów oraz średnie wyniki z języka polskiego i matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej, miały szansę na wyróżnienie.
Na koniec warto zaznaczyć, że pełna wersja rankingu zawiera listę tysiąca najlepszych liceów oraz pięciuset najlepszych techników w Polsce. Tytuł „złotej szkoły” przysługuje tym placówkom, które zajęły miejsca od 1 do 200, co jest ogromnym wyróżnieniem dla białostockich szkół.
Źródło: UM Białystok