Drewniane konstrukcje ogrodowe prezentują się niezwykle efektownie, jednak prawdą jest, że wymagają one specjalnej pielęgnacji, abyśmy przez długi czas mogli cieszyć się pięknym krajobrazem wokół naszego domu.

Drewniane powierzchnie mają to do siebie, że są niezwykle plastyczne. Co to znaczy? Mówiąc kolokwialnie, drewno nieustannie „pracują” i dostosowują się do otoczenia. Drewno jest surowcem bardzo podatnym na różnego rodzaju szkodliwe czynniki, dlatego warto zainwestować w dobre farby do drewna na zewnątrz.

Farby do malowania drewna – charakterystyka

Konserwacja drewna nie musi odbywać się wyłącznie z udziałem impregnatów czy bejc. Równie efektywnym rozwiązaniem są farby do drewna w kolorach, które możemy wybrać spośród setek, jeśli nie tysięcy dostępnych wariantów. Jeśli chcemy zabezpieczyć drewno pozostawiając jego oryginalny odcień i strukturę, możemy sięgnąć po transparentną farbę do drewna, która doskonale radzi sobie z intensywną eksploatacją. Ma ona również zastosowanie jako farba do parkietu, który pod wpływem wieloletniego użytkowania lekko się wytarł i odbarwił. Warto sięgnąć również po farbę ekologiczną do drewna, która nie wydziela szkodliwych substancji.

Najlepsza farba do drewna? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa do uzyskania. Jednak wielu producentów farb jak Jedynka czy Beckers do drewna zmierzają ku perfekcji. Ich produkty są wysoce wydajne, a ponadto cechują się niezwykłą trwałością i innowacyjną formułą. Dobra farba do drewna to emulsja, która zapewnia doskonałe krycie niezależnie od rodzaju zastosowanego drewna. Farba do drewna, która pozostawia smugi czy zacieki nie będzie dobrym wyborem, dlatego warto dopłacić kilkanaście złotych i cieszyć się idealnie gładką powierzchnią.

Powierzchnię przed aplikacją farby do malowania drewna należy odpowiednio wyszlifować i oczyścić z zabrudzeń, aby płynna farba dokładnie przykryła dany obszar. W przypadku, gdy niemożliwe jest uzyskanie nieskazitelnie gładkiej powierzchni, powinniśmy kupić matową farbę do drewna, która nie podkreśla niedoskonałości powierzchni w takim stopniu, jak robi to farba do drewna błyszcząca.

Farba do malowania drewna- kolory

Kolorystka farb do drewna i metalu pozwala na zrealizowanie każdej koncepcji na zaaranżowanie wnętrza czy ogrodu. Biała farba do drewna lub szara farba do drewna to coś, co nadaje naszym wnętrzom minimalistycznego charakteru, który typowy jest dla nowoczesnych wnętrz. Ponadto, jasne farby do drewna powodują, że małe pomieszczenia wydają się nieco bardziej przestronne. Efekt odwrotny uzyskamy przy użyciu ciemnych farb do drewna.

Złota farba do drewna? Dlaczego nie! Farba w odważnym kolorze nieco ożywi nasze pomieszczenie. Stare krzesła czy fotele ze złotymi ramami będą stanowić niepowtarzalną ozdobę naszego pokoju dziennego czy kuchni. Kolorowe farby do drewna, jak różowa czy niebieska farba do drewna, doskonale sprawdzą się w pokojach zajmowanych przez nasze pociechy. Wesołe ściany czy meble zachęcą dzieci do zabawy czy nauki w pięknie udekorowanym pokoju.

Farby zewnętrzne do drewna – co wybrać?

Malowanie drewna na zewnątrz

Farby do malowania drewna na zewnątrz to produkty, które chronią jego strukturę przed nadmierną biodegradacją. Farby do drewna zewnętrzne to bariera, która chroni drewniane powierzchnie przed wilgocią, słońcem czy mikroorganizmami. Drewno pokryte dobrą farbą do drewna nie będzie butwieć, pękać czy kruszeć.

Farby do malowania drewna w ogrodzie to najczęściej farba biała do drewna czy farba przezroczysta, która pozwala zatrzymać jego pierwotną teksturę.