Jeszcze do niedawna ludzie podróżowali mając do wyboru głównie dwa środki transportu: własne auto lub transport publiczny. Transport publiczny, jak wiadomo, ma swoje wady. Coś może się spóźnić lub nie przyjechać wcale i nikt nie zapłaci odszkodowania za to, że nie zdążyliśmy na umówioną wizytę do spa. Może to powodować stres, którego każdy by chciał uniknąć w czasie swojego urlopu. Nasze własne auto może być dobrym wyjściem, jeśli jedziemy na wakacje gdzieś w pobliżu naszego miejsca zamieszkania i nie musimy siedzieć nawet paręnaście godzin za kółkiem, aby dojechać do miejsca, z którego zaczniemy zwiedzanie. W przypadku, gdy chcemy zwiedzić południową Polskę i jedziemy znad morza, to może być to mało opłacalne. Czasami lepiej się wtedy opłaca dojechać spokojnie pociągiem do miejsca, z którego chcemy zacząć zwiedzać, wynająć samochód z wypożyczalni i zacząć realizować plan naszej wycieczki. W przypadku południowej Polski wartą polecenia wypożyczalnią wydaje się: Wypożyczalnia samochodów Wrocław. Ta firma nie pobiera kaucji, można tam zapłacić kartą kredytową lub debetową, nie posiadają limitu kilometrów w swoim regulaminie oraz za darmo podstawią samochód. gdziekolwiek będziecie potrzebować jeśli czas wynajmu będzie dłuższy niż 3 dni.

Rezerwacja pojazdu

No dobra zdecydowaliśmy się na wynajem samochodu na czas naszego urlopu. I co dalej? W dzisiejszej erze ogólnodostępnego internetu, wystarczy wejść na stronę internetową wybranej wypożyczalni, wybrać zakres dat określający czas wynajmu auta, zaznaczyć czy będzie wyjeżdżać za granicę kraju oraz wybrać miejsca odbioru i zwrotu samochodu. Po potwierdzeniu formularza pokaże się na ekranie lista dostępnych samochodów w terminie i miejscu, które wybraliśmy wraz z wyceną. Wystarczy teraz wybrać samochód, który nas interesuje i następnie postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. Zazwyczaj to już tylko podawanie danych potrzebnych do zrealizowania rezerwacji i każda wypożyczalnia może mieć inny formularz, więc nie będziemy wchodzic w szczegóły.

Potrzebne dokumenty

Na pewno potrzebujemy prawo jazdy i dodatkowy dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty czy paszport. Te same dokumenty są wymagane w przypadku drugiego kierowcy, jeśli chcemy kogoś dopisać do umowy.

Koszty

Koszty potrafią się bardzo różnić w zależności od wypożyczalni. Na rynku panuje dosyć duża konkurencja i wszystko zależy od tego czego potrzebujemy. Jeśli chcemy pomniejszyć koszta naszej wyprawy to warto zwrócić uwagę na kaucję. W większości przypadków jest ona zwracana, ale jest to kwota, która może być zamrożona nawet na kilka tygodni i niektórzy woleliby tego uniknąć. Zwróćcie uwagę też na regulamin wypożyczalni. Czy jest zapis o limicie kilometrów? Czy ten limit jest wystarczający dla nas, czy może mamy obawy, że go przekroczymy? Jeśli zachodzi ten drugi przypadek to może lepiej poszukać wypożyczalni, która nie posiada takiego limitu. Następna kwestia to kwota udziału własnego w ubezpieczeniu, czyli jakie koszty jesteśmy w stanie pokryć w przypadku wypadku czy stłuczki. Wspomnę też w tym miejscu, że warto się pokusić o sesję zdjęciową przy odbiorze i zwrocie auta. Pamiętajcie, że wypożyczalnie samochodowe nie są powiązane z firmami ubezpieczeniowymi, pomimo iż oferują w cenie ubezpieczenie. Zazwyczaj jest to ich własne ubezpieczenie. Jeśli boicie się, że wasze auto zostanie unieruchomione w wypadku (wiadomo, że nieszczęścia się zdarzają) to pamiętajcie, że możecie starać się o samochód zastępczy z oc sprawcy uniqa.

Podsumowując

Wynajem auta to ciekawa alternatywa na transport podczas naszych wakacji i wcale nie musi wyjść drogo. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka rzeczy wymienionych wyżej, przeczytać regulamin albo zadzwonić do wypożyczalni i upewnić się na temat wszystkich ukrytych kosztów.

Wynajem samochodu - alternatywny sposób transportu podczas wakacyjnego wyjazdu