Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Białystok

Ciekawostki związane z symbolami miasta Limanowa

Portal internetowy limanowskie.pl to nowy serwis przeznaczony dla mieszkańców miasta Limanowa. Znajdziemy tam najbardziej potrzebne informacje oraz nowinki związane z miastem i wydarzeniami, które odgrywają ważną rolę dla jego mieszkańców. Dla osób, które jeszcze nie miały możliwości odwiedzić tego miasta, warto przybliżyć kilka ciekawostek związanych z tym miejscem pod kątem symboliki jaką stosuje to miasto.

Spoglądając po raz pierwszy na nazwę oraz herb i flagę miasta można zauważyć dąb, topór i róg myśliwski. Natomiast w kolorystyce flagi dominują kolory żółci, błękitu oraz czerwieni. Jak podają różne źródła historyczne, symbol pieczęci, który obecnie jest herbem, można było znaleźć już w elementach z końca XVI wieku. Na uwagę zasługuje symbol rogu myśliwskiego, znajdujący się po lewej stronie herbu, oznacza on rodzinę szlachecką, która wykorzystywała ten symbol i założyła Limanową. Po drugiej stronie herbu znajduje się topór, co bardzo łatwo odszyfrować, bo symbolem topora posługiwała się rodzina Tęczyńskich. Na środku herbu znajduje się drzewo liściaste, które jak żywo przypomina dąb. Nie ma jednak pewności czy jest to symbol tego, że kiedyś tutaj znajdowała się duża puszcza w której urządzano polowania oraz wycinkę drzew, czy jest to po prostu symbol jaki stosowano na wielu różnych herbach miast w Polsce.

Jest wiele przesłanek mówiących o tym, że sama nazwa miasta Limanowa pochodzi od imiona jednego z dwóch braci, założycieli miasta. W tradycji limanowskiej istnieje opowieść o bracie Jordanie, który miał założyć obecne miast Jordanów oraz o Limanie, który założyć miał miasto Limanowa. Historycy jednak nie są co do takiej interpretacji w pełni zgodni.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o logo miasta, które obecnie odgrywa znaczącą rolę w promocji samej miejscowości. Na logo znajduje się symbol słońca oraz zielone elementy, które mają kojarzyć się z urokliwymi krajobrazami oraz górami i odpoczynkiem. Bez wątpienia logo jest obecnie bardzo charakterystycznym elementem marketingowej promocji tego miasta.