Alkomaty w Polsce : jak działają?

Polska ma jedno z najsurowszych przepisów dotyczących jazdy pod wpływem alkoholu w Europie. Prawo karze kierowców grzywną do 2000 zł za jazdę z zawartością alkoholu we krwi powyżej 0,2 promila. Sukces ustawy przypisuje się polskim alkomatom. Według Światowej Organizacji Zdrowia urządzenia te są w 95% dokładne w wykrywaniu poziomu alkoholu we krwi. Polska posiada ponad 1000 alkomatów dostępnych na terenie całego kraju, z których korzystają głównie policjanci. Alkomat jest zaprojektowany tak, aby działał na tej samej zasadzie, co badanie alkoholu we krwi. Używają wydychanego powietrza do wykrycia alkoholu w organizmie. Choć są stosowane przede wszystkim przez funkcjonariuszy policji, jednak mogą być używane w miejscu naszej pracy oraz prywatnie, kiedy po zakończonym spotkaniu, na którym był alkohol chcemy się przekonać czy możemy prowadzić samochód lub rower.

Historia alkomatu i sposób jego działania

Alkomat od https://alkopatrol.pl/ to urządzenie, które mierzy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu pacjenta w celu obliczenia zawartości alkoholu we krwi (BAC). Pierwsze takie urządzenie zostało wynalezione przez Hirama C. Fritha w 1887 roku w Londynie w Anglii. Minęło wiele lat, zanim ta technika stała się standardowym narzędziem organów ścigania w Ameryce i za granicą. Choć jeszcze w latach 80-tych XX wieku niczym dziwnym nie było, kiedy ktoś prowadził samochód po “jednym głębszym”, to dziś świadomość obecnych kierowców oraz użytkowników rowerów znacznie wzrosła. Wszystko dzięki zwiększaniu świadomości obywateli, ale również dzięki powszechnym dostępie alkomatów dla osób prywatnych. Tak więc urządzenie będące niegdyś domeną policji, stało się urządzeniem powszechnie dostępnym.

Spożywanie alkoholu w Polsce

Polska słynie z ogromnej kultury picia, ale jedno z najbardziej znanych miejsc do picia w Polsce nie jest często kojarzone z napojami wyskokowymi. Na co dzień przeciętny mężczyzna z Polski chętnie sięga po schłodzone piwo, natomiast przy większych okazjach na stole zazwyczaj pojawia się wódka, ostatnio coraz częściej whisky połączona z colą. Kobiety również lubią piwo, jednak częściej sięgają po wino. Spożycie alkoholu w Polsce osiągnęło alarmujący poziom, a około jedna czwarta populacji jest zagrożona uzależnieniem od alkoholu. W rezultacie w Polsce odnotowuje się coraz większą liczbę przypadków prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Coraz większa część społeczeństwa, co ciekawe również ludzie młodzi, sięga po alkomaty znanych producentów. Dzięki temu mają kontrolę nad swoim stanem trzeźwości, który zadecyduje o tym czy mogą prowadzić samochód. Mogą również kontrolować otoczenie, z którym spożywali alkohol, co również przyczynia się do zapobiegania ilości wypadków na drogach.