Przedszkolaki w Łapach poruszyły widownię – patriotyczny pokaz miał moc

FOT. UM Łapy
Najpierw była modlitwa za Ojczyznę, potem sala Domu Kultury w Łapach wypełniła się biało-czerwonymi akcentami i skupieniem, które rzadko towarzyszy szkolnym występom. Tego dnia obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja nabrały wyjątkowo podniosłego tonu. Najmocniej wybrzmiał występ dzieci z Przedszkola nr 2, przygotowany jak mały sceniczny hołd dla historii i pamięci.
- Msza i biało czerwone chorągiewki nadały obchodom rytm od samego rana
- Dzieci z przedszkola opowiedziały o 3 Maja przez ruch, śpiew i obraz
- Wspólny hymn domknął uroczystość mocnym akcentem
Msza i biało czerwone chorągiewki nadały obchodom rytm od samego rana
Uroczystości w Łapach zaczęły się w kościele pw. św. Piotra i Pawła, gdzie odprawiono Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Dopiero potem uczestnicy przeszli do Domu Kultury, a cały program płynnie przesunął się z podniosłej modlitwy w stronę wydarzenia, które wyraźnie łączyło pokolenia.
Już przy wejściu dało się odczuć, że to nie będzie zwykłe spotkanie. Goście otrzymywali pamiątkowy folder z programem i biało-czerwoną chorągiewkę, a ten prosty gest od razu porządkował emocje wokół święta. Na sali pojawili się m.in. wicestarosta Powiatu Białostockiego Roman Czepe, przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach Leszek Gulewicz, dyrektor Domu Kultury Justyna Miszczuk, przedstawiciele władz powiatowych, dyrektorzy szkół i przedszkoli, służby mundurowe, duchowni oraz mieszkańcy.
Dzieci z przedszkola opowiedziały o 3 Maja przez ruch, śpiew i obraz
Największe wrażenie zrobił montaż słowno muzyczny „3 Maja – Testament Niepodległości” przygotowany przez dzieci z grup Muminki, Puchatki, Sówki, Biedronki i Jeżyki. Program był dopracowany w szczegółach, a na scenie nie było przypadkowych gestów ani pośpiechu. Każdy element miał swoje miejsce, od strojów po rytm kolejnych scen.
Za całą oprawę odpowiadała Ewa Hołubowicz, a nad przygotowaniem dzieci czuwały nauczycielki: Joanna Roszkowska, Beata Nielipowicz, Katarzyna Olszewska, Mariola Perkowska i Agnieszka Ciborowska. Widać było, że to praca rozciągnięta na wiele dni, wymagająca cierpliwości i konsekwencji. Właśnie dlatego scena nie wyglądała jak szkolny obowiązek, ale jak starannie zbudowana opowieść o polskiej historii.
Wśród najmocniejszych momentów znalazła się żywa rekonstrukcja obrazu Jana Matejki, z postaciami Hugona Kołłątaja i króla Stanisława Augusta. Duże wrażenie zrobiło też wykonanie fragmentu „Roty”, a także polonez z flagami, który dodał całości elegancji i uroczystego tempa. Dziecięcy występ miał w sobie coś, co łatwo przeoczyć w oficjalnych obchodach – autentyczność bez patosu na siłę.
Wspólny hymn domknął uroczystość mocnym akcentem
Na końcu wszyscy zgromadzeni odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”. Ten finał nie był tylko formalnym zakończeniem programu. Po całym występie dzieci i wspólnym śpiewie hymn wybrzmiał jak naturalne domknięcie dnia, w którym pamięć o Konstytucji 3 Maja została pokazana bez szkolnej suchości, za to z wyczuciem i sercem.
Organizatorzy podkreślili też, że tak duże przedsięwzięcie udało się dzięki wsparciu wielu osób. Dom Kultury zapewnił zaplecze techniczne, a dokumentację wydarzenia przygotowali Sebastian Sobolewski z Video Island i Piotr Januszewicz. Dla Łap to ważny sygnał: patriotyczne święto nie musi być tylko oficjalnym ceremoniałem. Może stać się żywą lekcją, którą najmłodsi przekazują dorosłym zaskakująco skutecznie.
na podstawie: UM Łapy.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Łapy). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

BLIK przy zakupie biletów BKM. Pieniądze to nie koniec

Papierosy ukryte w rolkach papy. Przemyt za ponad 5,3 mln zł

Śledztwo w sprawie zabójstwa matki zakończone. Prokuratura składa wniosek do sądu

Azjatycki street food i ponad 30 wystawców w Ogrodzie Branickich

131 nazwisk na nowym pomniku. Czyżew upamiętnił ofiary deportacji

Bezpłatny koncert i Niebieskie Miasteczko na koniec wakacji

Szczepionki dla lisów spadną z samolotów. W Łapach trzeba pilnować zwierząt

90 miejsc i ponad 6,3 mln zł z KPO. Nowy żłobek otwarto w Wasilkowie

Na 40 hektarach stłoczono 40 tysięcy ludzi. Ocalało niespełna 300

Zawężenie jezdni na 11 Listopada. Utrudnienia przy kampusie UwB

Piątnica Żelechy z najlepszym wieńcem na dożynkach wojewódzkich

Kursy pływania na nowy rok szkolny. Płatność tylko przez kilka dni

Remont zatoki przy Skłodowskiej. Autobusy będą miały mniej miejsca

Kursy pływania w Białymstoku. Zostało kilka dni na opłatę
Przydatne dane teleadresowe
- Komunalny Zakład Komunikacyjny Białystok - kontakt, linie autobusowe, diagnostyka pojazdów
- Apteki Tykocin, powiat białostocki - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Ośrodek Kuratorski Nr 1 przy Sądzie Rejonowym w Białymstoku - kontakt i zasady pracy
- Podlaska Wojewódzka Komenda OHP w Białymstoku - kontakt, rekrutacja i godziny
- Powiatowy Zarząd Dróg w Białymstoku - kontakt, zgłaszanie szkód, zezwolenia na zajęcie pasa drogowego
- Apteki w Białymstoku - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa
