W starostwie ćwiczą reakcję na zagrożenia. ABW szkoli pracowników

FOT. Starostwo Powiatowe w Białymstoku
W białostockim starostwie tym razem nie chodzi o zwykłe urzędowe procedury, lecz o bezpieczeństwo w sytuacjach granicznych. Pracownicy biorą udział w cyklu szkoleń prowadzonych przez przedstawiciela Delegatury ABW w Białymstoku, a zakres zajęć obejmuje zarówno zagrożenia terrorystyczne, jak i ochronę informacji. To szkolenia, które mają przygotować urzędników na moment, gdy liczy się spokój, czujność i szybka reakcja.
- Najpierw czujność wobec zagrożeń terrorystycznych
- Potem bezpieczeństwo informacji i cień obcych służb
Najpierw czujność wobec zagrożeń terrorystycznych
Pierwsze spotkanie poświęcono podniesieniu świadomości antyterrorystycznej. Uczestnicy mieli nie tylko usłyszeć o sposobach zapobiegania takim zdarzeniom, ale też otrzymać konkretne wskazówki, jak zachować się, gdy zagrożenie pojawi się już w bezpośrednim otoczeniu.
W szkoleniu mocno wybrzmiała zasada 4U, oparta na prostym schemacie działania:
- uważać,
- uciekać,
- ukryć się,
- udaremnić atak.
To podejście ma pomóc urzędnikom zachować orientację w chwili chaosu. W miejscu, gdzie codziennie przewija się wielu interesantów, a decyzje zapadają przy biurkach i w korytarzach, nawet podstawowa wiedza o reakcji na zagrożenie może mieć realne znaczenie.
Potem bezpieczeństwo informacji i cień obcych służb
Drugie szkolenie zespołu starostwa dotyczyło profilaktyki kontrwywiadowczej oraz zagrożeń strategicznych, w tym bezpieczeństwa informacji. Tu akcent przesunięto z widocznego zagrożenia na to, co bywa mniej oczywiste, a równie niebezpieczne – sposoby działania obcych służb specjalnych i metody, po które mogą sięgać.
Organizatorzy podkreślają, że taki zakres wiedzy nabiera szczególnej wagi w obecnej sytuacji geopolitycznej przy wschodniej granicy. Dla urzędu to nie jest abstrakcyjna lekcja z podręcznika, ale element przygotowania na realne wyzwania współczesności. Dzięki wsparciu funkcjonariuszy ABW Starostwo Powiatowe w Białymstoku ma być lepiej przygotowane do pracy w otoczeniu, w którym bezpieczeństwo informacji i umiejętność rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych stają się codzienną potrzebą.
na podstawie: Starostwo Powiatowe w Białymstoku.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Starostwo Powiatowe w Białymstoku). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

W Izbiszczach zagrali o coś więcej niż wynik. Piłkarskie święto RMF FM

Kominiarka i pistolet nie wystarczyły, by ukryć sprawcę dwóch napadów

Nowe światło wydobędzie detale białostockiej bazyliki po zmroku

Bezpłatne badania wzroku w Łapach. Jest ważna informacja dla mieszkańców

Nowa e-usługa dla pracodawców. Zgłoszenie o szkodliwych czynnikach online

Stare sodowe oprawy znikają z ulic. Białystok stawia na LED-y

Babcie, wnuki i podlaskie tradycje. W Łapach ruszają warsztaty

W budynku po przedszkolu powstanie dom wsparcia dla 18 osób

Seniorzy z Łap ruszą na trasę pełną historii. Zapisy tylko przez dwa dni

Dzieci pobiegną po przeszkodach na plaży w Dojlidach

Nowy żłobek w Wasilkowie gotowy. Otwarciu będzie towarzyszył festyn

Pożar objął cały budynek w Załukach. Strażacy dowozili wodę

Policjanci z Białegostoku ruszyli do reanimacji. Kobieta nie oddychała

Pogoń Łapy wraca na własne boisko. Rywal wciąż czeka na debiut
Przydatne dane teleadresowe
- Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Białymstoku - odwołania, skargi i nadzór weterynaryjny
- Apteki Michałowo, powiat białostocki - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Oddział Celny w Białymstoku - kontakt, godziny i sprawy online
- Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi w Białymstoku - kontakt, oferta, zapisy
- Apteki Tykocin, powiat białostocki - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Archiwum Państwowe w Białymstoku - kontakt, godziny, usługi i kwerendy
