Każdy posiadacz własnej nieruchomości wie, że dom to nie tylko cztery ściany i przyjazna, rodzinna atmosfera. Stylowe umeblowanie, piękne kafelki i najnowocześniejsze sprzęty RTV nie wystarczą, aby budynek był gotowy do zamieszkania. Najważniejsze jest wnętrze, a konkretnie rodzaj instalacji, jaki zastosujemy do jego ocieplenia. Jednym z najczęściej wybieranych paliw, które są wykorzystywane do ogrzewania budynków wolnostojących, jest ekologiczny gaz płynny.

Aspekty techniczne

Ogrzewanie gazowe z butli przydomowej lub instalacja wykorzystująca inne gazy ciekłe nie wymaga zbyt wielkiego nakładu pracy czy zaangażowania. Wybierając ogrzewanie z butli gazowej, zapewniamy sobie niezależność od dużych producentów energii, a także olbrzymią wygodę, której w dzisiejszych czasach tak bardzo nam przecież brakuje. Tak zwany eko gaz doskonale nadaje się również do wykorzystywania w kuchni. Sprzedawany jest w butlach gazowych, które są dostępne w różnych pojemnościach i w zależności od preferencji użytkowników, mogą być napełnione propanem lub mieszanką . Najpopularniejsze zbiorniki na gaz ziemny ważą 10 lub 11 kilogramów i zajmują stosunkowo niewielką powierzchnię, dzięki czemu są łatwe do transportowania i przechowywania w domu. Zbiorniki gazowe można dziś kupić na większości stacji paliw, ale także w hipermarketach czy sklepach internetowych. Propan i propan butan są paliwami wyjątkowo popularnymi, dzięki czemu napełnienie pustego zbiornika na gaz płynny jest bardzo łatwe do zorganizowania

Aspekty ekonomiczne

Według szacunkowych danych, około 40% gospodarstw domowych w Polsce wykorzystuje zbiorniki gazowe ze względu na ich finansową opłacalność. Propan i propan butan to jedne z najtańszych, a przy tym najwydajniejszych paliw oferowanych współcześnie na rynku. Nowoczesne piece do spalania gazów skroplonych nie wymagają czyszczenia czy usuwania popiołu, a paliwo jest przez nie samoczynnie dozowane. Dzięki temu rodziny korzystające z tego rozwiązania ciepłowniczego regularnie oszczędzają zarówno czas, jak i pieniądze.

Aspekty środowiskowe

Konsumenci polecają zastosowanie ogrzewania gazowego propan butan także ze względu na ekologię. Emisja spalin do atmosfery przybiera dziś olbrzymie parametry, podczas gdy wykorzystywanie nowoczesnych instalacji na bazie gazów płynnych ogranicza zatrucie środowiska do niezbędnego minimum. Spalanie gazu propan butan jest dużo bardziej przyjazne naturze, niż wykorzystywanie w celach ciepłowniczych węgla kamiennego.  Trudne do przecenienia jest także zastosowanie butli gazowych w turystyce. Ten element ekwipunku jest niezbędny zwłaszcza w kontekście długich wędrówek z noclegami pod gołym niebem lub namiotem. Zbiorniki na gaz ziemny są projektowane w taki sposób, aby nadawały się do pracy z palnikami turystycznymi. Dzięki niewielkiej wadze i poręczności butli gazowych o najmniejszych pojemnościach, są one łatwe do przenoszenia w torbie lub plecaku. Gazów płynnych, takich jak propan czy propan butan, używa się również w charakterze paliwa napędowego. Ma to olbrzymie znaczenie dla rozwoju rolnictwa i przemysłu, ale także usług transportowych.

Popyt na wykorzystywanie gazów skroplonych w gospodarstwach domowych i biznesie w dzisiejszych czasach nieustannie rośnie. Trudno się temu dziwić, zważywszy na oczywisty fakt, że tego typu instalacje cechują się doskonałą jakością w przystępnej cenie. Warto o tym pamiętać, wybierając ogrzewanie do swojego domu.

Domowe ogrzewanie na gaz