Co jest najważniejsze przy wyborze kominka?

Jeżeli od zawsze chciałeś cieszyć się ciepłem kominka w swoim domu – teraz jest najlepsza okazja na montaż takiego urządzenia. Konkurencja i rozwój technologii doprowadziły do tego, że jest to rozwiązanie na które stać praktycznie każdego z nas. Do dyspozycji mamy wiele przeróżnych opcji, dzięki czemu niezależnie od możliwości i okoliczności – będziesz w stanie zamontować kominek również u siebie w domu. Jednak co jest najważniejsze przy wyborze kominka domowego do swojego domu?

Miejsce montażu

Jak można się domyślać, montaż kominka jest możliwy jedynie w budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych do 4 kondygnacji lub zabudowie siedliskowej. Ponadto pomieszczenie w którym będzie znajdował się kominek powinien mieć kubaturę nie mniejszą niż 30 m3. Kominek domowy musi mieć również zapewniony dopływ powietrza zewnętrznego. Wymóg ten jest jednak często realizowany w sposób pośredni. Powietrze pobierane jest z wnętrza pomieszczenia. Do niego natomiast powietrze zewnętrze nabierane jest z różnych źródeł.

Innym wymogiem koniecznym montażu kominka jest zapewnienie indywidualnego kanału dymowego. Pomieszczenie musi mieć natomiast wentylację grawitacyjną. Natomiast jeżeli chodzi o podłogę to przed paleniskiem użyte muszą zostać materiały niepalne. W montażu kominka na terenie Wrocławia będą w stanie pomóc tu https://www.komineczki.com.pl/

Wybór odpowiedniego urządzenia

Przy odpowiednim wyborze kominka domowego najważniejsza jest jego funkcja jaką musi on pełnić. Kominki domowe mają dwie podstawowe funkcje – grzewczą i estetyczną. W zależności od tego co chcemy osiągnąć i jaką aranżacją aktualnie dysponujemy – może to wpływać bezpośrednio na nasz wybór.

Decydują się na funkcję estetyczną bądź wizualną świetnym wyborem może okazać się kominek z otwartym paleniskiem. Świetnie sprawdzi się takie rozwiązanie w aranżacjach klasycznych. W bardziej nowoczesnych rozwiązaniach można postawić kominek elektryczny lub biokominek. Nie są one wydajne pod względem grzewczym, ale świetnie sprawują się jako dekoracja salonu czy sypialni.

Wybierając funkcję bardziej użytkową czyli grzewczą do wyboru mamy mnóstwo opcji. Świetnie sprawdzą się kominki z wkładem żeliwnym, które mają świetne zdolności akumulacyjne ciepła. Dobrym wyborem może być również pieco-kominek lub piecyk akumulacyjny. Jeżeli chcemy skutecznie dogrzewać cały dom – warto przemyśleć wybór kominka z systemem grzewczym DGP. Dobrym rozwiązaniem okazać się może też kominek z płaszczem wodnym. Wówczas podłączamy go do instalacji centralnego ogrzewania i możemy skutecznie wspomagać ogrzewanie wody użytkowej naszego domu czy mieszkania.