Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Białystok

O północy z 31 grudnia na 1 stycznia 2021 r. zaczął działać Szpitalny Oddział Ratunkowy przy Szpitalu Powiatowym w Łapach. Teraz mieszkańcy będą mogli liczyć na szybszą i lepszą pomoc. -Lekarze będą tu ratować zdrowie i życie pacjentów z zawałami, urazami wielonarządowymi, udarami, a także tych poszkodowanych w wypadkach – wylicza dyrektor SP ZOZ w Łapach Urszula Łapińska i dodaje, że udało się pozyskać wykfalifikowaną kadrę. Szpitalnym oddziałem kierować będzie dr Barbara Bohdan.

Na oddziale są: tomograf komputerowy, RTG, USG i inny sprzęt wymagany przez NFZ, będzie więc można nieść pomoc pacjentom w trybie pilnym. Przedtem pacjenci musieli jeździć m.in. do Białegostoku. Szpital czeka jeszcze na zezwolenia, by móc uruchomić lądowisko dla śmigłowców.

Premier Mateusz Morawiecki napisał w liście, odczytanym przez Wiceministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego, że inwestycja w szpitalu w Łapach przyczyni się m.in. do większego bezpieczeństwa mieszkańców i podniesienia jakości ich życia, a kadra medyczna będzie pracować w bardzo dobrych warunkach.

Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Łapach kosztowała ponad 12 mln zł, z czego 8 mln to unijne dofinansowanie, a ponad 4 mln zł dołożył powiat białostocki. To trzynasty SOR w województwie podlaskim – poinformował podczas otwarcia wojewoda Bohdan Paszkowski.

Starosta Jan Bolesław Perkowski podkreślał, że Powiat Białostocki dba o wszystkie swoje jednostki, a jedną z nich jest właśnie coraz lepiej funkcjonujący szpital w Łapach. Wicestarosta Roman Czepe dodał, że nowa inwestycja w szpitalu cieszy tym bardziej, że jeszcze kilka lat wstecz mówiło się o możliwości jego zamknięcia.

Regionalni parlamentarzyści PiS przypomnieli, że prace nad uratowaniem szpitala w Łapach zaczęły się od 2016 r. Dyrektor SP ZOZ dziękowała wszystkim, również tym nieobecnym na czwartkowej uroczystości za przychylność i pomoc przy tworzeniu SOR. Nowy budynek poświęcili duchowni katolicki i prawosławny.