Festyn rodzinny „Drugie życie drzew”, promujący działania Miasta Białystok wpływające na poprawę bioróżnorodności, już za nami. Ekologicznej akcji edukacyjnej towarzyszyła piknikowa atmosfera. Białostoczanie chętnie brali udział w przyrodniczej grze terenowej.

Główną atrakcją festynu (24 lipca) była przyrodnicza gra terenowa dla rodzin z dziećmi. Na tych, którzy najszybciej odnaleźli ukryte na terenie parku miejsca, czekały atrakcyjne nagrody. W trakcie zabawy mali białostoczanie chętnie korzystali z licznych stoisk z różnymi atrakcjami. Nie zabrakło malowania twarzy, malowania drewnianych drzewek i kolorowanek przyrodniczych. Można było spróbować bezpłatnych lodów i wody sodowej od Wodociągów Białostockich.

– Tym razem pokazaliśmy białostoczanom, że niszcząca siła przyrody bardzo często stwarza wielkie możliwości i powoduje, że przyroda wcale nie ginie, a wręcz rozkwita nowym, bogatszym i zróżnicowanym życiem. Leżące kłody mogą być estetycznym uzupełnieniem przestrzeni parkowej i znakomicie komponować się z otaczającą zielenią – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Projekt „Drugie życie drzew” pozwolił przybliżyć mieszkańcom bogactwo zamierających, zmurszałych lub powalonych drzew, będących siedliskiem wielu gatunków roślin i grzybów, oraz miejscem schronienia i życia dla wielu gatunków zwierząt. Martwe drzewa, stojące fragmenty pni, leżące kłody, znacznie zwiększają rzeczywistą powierzchnię siedliska leśnego. Martwe drewno jest siedliskiem niezwykle dynamicznym i różnorodnym, ciągle zmieniającym swoje właściwości. Kombinacja kształtów, gatunków drewna, stopnia rozkładu umożliwia współistnienie wielu gatunków fauny i flory o różnych wymaganiach i sposobach życia na stosunkowo niewielkim obszarze.

Kamila Bogacewicz