Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Białystok

Miasto Białystok złożyło trzy wnioski o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Obejmują one inwestycje polegające na rozbudowie i usprawnieniu układu drogowego na osiedlach Bagnówka i Nowe Miasto (Ścianka). Miasto wnioskuje o ponad 69,5 mln zł.

Pierwszy wniosek dotyczy rozbudowy układu komunikacyjnego na osiedlu Bagnówka – budowy ulicy na odcinku od ulicy 42 Pułku Piechoty do ulicy W. Wołkowa. Chodzi o zaprojektowanie i budowę ulicy o długości 950 m. W ramach tego przedsięwzięcia ma zostać wybudowana jezdnia o nawierzchni bitumicznej, chodniki, ścieżka rowerowa, wykonane odwodnienie, oświetlenie, infrastruktura techniczna. Nowa droga pozwoli na ominięcie mocno obciążonych ulic. Wartość inwestycji oszacowano na 48 mln zł. Wnioskowana kwota dofinansowania wynosi 45 mln 600 tys. zł.

Drugi wniosek dotyczy przebudowy ulicy J.K. Kluka na odcinku od ulicy J. Brzechwy do ulicy I. Mościckiego. Inwestycja obejmuje przebudowę ulicy o długości 500 m wraz z budową ronda. W ramach tego przedsięwzięcia ma zostać wybudowana nawierzchnia jezdni, chodniki, wykonane odwodnienie i oświetlenie. Aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników ruchu, szczególnie w rejonie szkoły i przedszkola mają zostać wybudowane wyniesione przejścia dla pieszych. Koszt tej inwestycji to 5,2 mln zł. Miasto wnioskuje o 4 mln 940 tys. zł.

– Realizacja tych inwestycji na Bagnówce usprawni układ komunikacyjny osiedla, co wpłynie też na wzrost atrakcyjności terenów oraz poprawę warunków życia mieszkańców, a także zapewni możliwość rozwoju lokalnej przedsiębiorczości – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W lipcowym naborze Miasto zgłosiło także projekt polegający na poprawie dostępności komunikacyjnej osiedla Ścianka (Nowe Miasto) czyli przebudowę ulic Octowej i Starosielce. Inwestycja obejmuje aktualizację dokumentacji oraz przebudowę tych ulic o długości 1200 m. Prace mają objąć budowę nawierzchni bitumicznej, chodniki, ścieżkę rowerową, pętlę autobusową, odwodnienie, oświetlenie, infrastrukturę towarzyszącą. Koszt tej inwestycji oszacowano na 20 mln zł, dofinansowanie na 19 mln zł.

– Liczę na to, że w naborze do kolejnego już rządowego programu w końcu zauważone zostaną i otrzymają wsparcie projekty, na których realizację czekają białostoczanie – dodaje prezydent Tadeusz Truskolaski. – Chcę wierzyć, że tym razem o podziale środków zadecydują względy merytoryczne a nie polityczne. Żeby było to możliwe potrzebujemy wsparcia ze strony mieszkańców. Dlatego też zachęcam do wyrażenia wsparcia dla tych projektów i pokazania, że tych inwestycji potrzebują mieszkańcy Białegostoku.

Wsparcie można wyrazić wysyłając e-maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i podając dane projektów, na których nam zależy:

  1. Rozbudowa układu komunikacyjnego na osiedlu Bagnówka – budowa ul. 1KD-L w Białymstoku na odcinku od ul. 42 Pułku Piechoty do ul. W. Wołkowa – nr projektu: 01/2021/3552/PolskiLad
  2. Przebudowa ul. J. K. Kluka w Białymstoku na odcinku od ul. J. Brzechwy do ul. I. Mościckiego – nr projektu 01/2021/3558/PolskiLad
  3. Poprawa dostępności komunikacyjnej osiedla Ścianka w Białymstoku – przebudowa ul. Octowej i ul. Starosielce – nr projektu 01/2021/3563/PolskiLad

– Tylko wspólnie jesteśmy w stanie wywalczyć środki tak potrzebne naszemu miastu i jego mieszkańcom – dodaje prezydent Tadeusz Truskolaski.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Kamila Bogacewicz