Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Białystok

Na co zwrócić uwagę, wybierając alkomat?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych alkomatów, ale nie wszystkie są sobie równe. Dwie najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać, to dokładność i łatwość użytkowania. To, jak dokładne jest urządzenie, nie zawsze zależy od jego ceny a raczej jakości wykonania i producenta. Droższe urządzenie będzie bardziej profesjonalne niż tańsze, jednak jeżeli potrzebujemy zakupić alkomat na użytek własny, to tańszy model alkomatu będzie wystarczający. Dodatkową cechą tańszego modelu będzie łatwość użytkowania, ponieważ jest to ważny czynnik dla kogoś, kto pierwszy raz będzie miał styczność z takim urządzeniem.

Rodzaj alkomatu jaki wybrać najlepszy

Rodzaj alkomatu zależy od zastosowanej metody wykrywania. Poziom zawartości alkoholu można określić mierząc wydychane powietrze lub płyn zawierający alkohol. Alkomat składa się zwykle z trzech części: ustnika, rurki i wskaźnika. Ustnik umieszcza się w ustach osoby w celu wychwytywania powietrza do analizy. Rurka służy do pomiaru objętości wydychanego powietrza, która koreluje z objętością wypitego alkoholu. Wskaźnik wyświetla dwa różne kolory świateł w zależności od tego, czy jest wystarczająco dużo alkoholu, aby uzasadnić dalsze działanie.

Alkomat to urządzenie, które bada zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Istnieją trzy główne rodzaje alkomatów: dowodowy, wstępny i przesiewowy. Alkomat dowodowy jest wykorzystywany jako dowód w sprawie karnej, natomiast dwa pozostałe są częściej wykorzystywane przez funkcjonariuszy organów ścigania na podejrzanych podczas zatrzymania ruchu lub kontroli trzeźwości. Szukając odpowiedniego alkomatu warto mieć te informację na uwadze.

Istnieją dwa rodzaje urządzeń do pomiaru zawartości alkoholu we krwi (BAC):

  • półprzewodnikowe - to najtańsza i najbardziej popularna oferta na rynku, jednak tolerancja błędu to 20%. Jest to dopuszczalna granica błędu, gdyż jeszcze daje nam informację o naszym stanie
  • elektromechaniczne - błędne odczyty alkomatów mogą dać gumy do żucia, pasta do zębów czy inne środki. Jednak jeżeli podczas badania i przed nim stosujemy się do instrukcji producenta, to nie doświadczymy błędnego wyniku. Te alkomaty cechują się dużą dokładnością oraz większą ceną

Choć jeszcze niedawno alkomaty były przypisane jedynie policji, to dziś z powodzeniem są wykorzystywane również w lotnictwie i w leczeniu uzależnień. Ich cena w renomowanych sklepach internetowych takich jak https://neomaniak.pl jest na tyle atrakcyjna, że może sobie na niego pozwolić każda osoba prywatna.

Na jakie dodatkowe funkcje można liczyć kupując alkomat

Choć alkomat służy głównie do sprawdzania stanu trzeźwości, to wybierając interesujący nas model warto zwrócić uwagę na dodatkowe możliwości tego urządzenia. Upraszczają one obsługę, co jest szczególnie ważne w sytuacji kiedy testujemy się w stanie nietrzeźwym. Na co możemy liczyć szukając urządzenia?

  • sygnał dźwiękowy o możliwości zaprzestania dmuchania
  • licznik ilości pomiarów
  • licznik ilości przeprowadzonych kalibracji
  • funkcja ALCO - zablokowanie testowania z powodu resztek alkoholu w urządzeniu
  • automatyczne przejście w stan uśpienia/wyłączenia po zakończeniu badania