Wojna na Ukrainie spowodowała, że do naszego kraju napływają fale uchodźców. Nasz rząd wciąż pracuje nad przepisami, które miałyby ułatwić Ukraińcom zatrudnienie w Polsce. Wiele naszych rodzimych branż podupada, ponieważ w budownictwie, produkcji, przemyśle i transporcie nie ma kto pracować. Nic zatem dziwnego, że nasi pracodawcy coraz chętniej oferują pracę obywatelom z Ukrainy. Obecnie Ukraińca o wiele łatwiej zatrudnić niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu.

Pracownicy z Ukrainy? To oni zawojują polski rynek pracy!

Pracownicy z Ukrainy — obecnie łatwiej ich zatrudnić

Do tej pory Ukraińcy, którzy chcieli podjąć pracę w naszym kraju, musieli uzyskać wizę umożliwiającą legalne zatrudnienie na terenie naszego kraju. Ów dokument mogli uzyskać w polskiej placówce dyplomatycznej w swoim kraju. Wiza była przepustką do legalnej pracy w Polsce. Obecnie Ukraińcy wszelkiego rodzaju formalności mogą zrealizować w naszym kraju. To jeszcze nie koniec udogodnień dla cudzoziemców z ogarniętej wojną Ukrainy.

12 marca 2022 roku prezydent RP podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Na jej mocy Ukraińcy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku mogą legalnie przebywać i pracować w naszym kraju. Nie potrzebują do tego celu zezwolenia.

Przedsiębiorca, który zatrudnił Ukraińca, musi jedynie zgłosić ten fakt we właściwym urzędzie pracy. Ma na to 14 dni od momentu podjęcia przez cudzoziemca pracy.

Dlaczego w polskich branżach nie ma kto pracować?

W naszym kraju od jakiegoś czasu bezrobocie sukcesywnie spada. Co to oznacza dla polskich pracodawców? Mają oni problemy, aby znaleźć kadrę. To jednak niejedyny powód, dla którego nasze rodzime branże borykają się z brakiem rąk do pracy. Wielu naszych rodaków po 2004 roku wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszych możliwości zarobkowych. To sprawiło, że w Polsce zdecydowanie mniej jest fachowców, którzy mogliby wykonywać konkretne zadania.

Wzrastają również wymagania finansowe Polaków. Pracodawcy niejednokrotnie nie są w stanie im sprostać. Rozwiązaniem tej trudnej sytuacji jest zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Dlaczego warto to zrobić?

Ukraińcy, czyli fachowcy ze Wschodu

Pracownicy z Ukrainy wspierają wiele polskich branż, takich jak branża budowlana, przemysł, produkcja. Szacuje się, że w samym 2018 roku w przemyśle na 10 pracowników przypadło 4 Ukraińców. Czy jednak obywatele ze Wschodu to jedynie tania siła robocza? Niekoniecznie! Wśród Ukraińców wiele jest osób wykształconych w specjalistycznych kierunkach. Nie zawsze wykonują oni u nas pracę poniżej swoich kwalifikacji. Coraz więcej Ukraińców zajmuje stanowiska kierownicze czy managerskie.

Obywatele Ukrainy pracują ciężko i wytrwale. Cechuje ich także wysoka motywacja.

Obywatele z Ukrainy — pracowici i rzetelni

Nie bez przyczyny mówi się, że Ukraińcy są bardzo pracowici. Widać to najlepiej w przedsiębiorstwach, w których zatrudnia się i Polaków i Ukraińców. Ci pierwsi pracują po 40 godzin tygodniowo, natomiast drudzy -12 godzin dziennie (przez 6 dni w tygodniu).

Wielu Ukraińców poważnie myśli o tym, aby zostać w naszym kraju na stałe. Uważają, że Polska to dobre miejsce do pracy i życia.

Polaków i Ukraińców łączą więzy kulturowo-językowe. Język ukraiński, podobnie jak polski, należy do języków słowiańskich. To sprawia, że obywatele Ukrainy nie mają problemów, aby porozumiewać się z naszymi rodakami.

Zatrudnienie Ukraińców jest opłacalne nie tylko ze względu na fakt, że można załatać braki kadrowe. Pracownicy z Ukrainy są solidni, rzetelni i zmotywowani. Dodatkowo proces legalizacji ich pobytu w naszym kraju jest mocno uproszczony. Na przedsiębiorców, którzy zaoferowali pracę uchodźcom, czeka również wiele udogodnień.

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie: http://geminijob.com/pracownicy-z-ukrainy/