Catering dietetyczny w Białymstoku – czy może ułatwić przejście na wegetarianizm?

Dieta wegetariańska jest korzystnym modelem żywienia – zarówno z powodów zdrowotnych, jak i etycznych. Dlatego tak wiele osób chciałoby jej spróbować. Jednak samodzielne zbilansowanie bezmięsnych posiłków może być trudne. Czy warto skorzystać z opcji wegetariańskiej w cateringu dietetycznym?

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Wokół diety bezmięsnej narosło wiele mitów. Jednak może ona być równie zdrowa, jak tradycyjny sposób odżywiania. Według ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH nie ma żadnych przeszkód, aby stosowały ją również osoby wyczynowo uprawiające sport, czy nawet małe dzieci. Wszystko zależy od tego, czy jej wartość odżywcza zostanie prawidłowo zbilansowana.

Dieta pudełkowa – jakie są jej zalety?

Trudno nie zauważyć, że w ostatnim czasie wiele osób wybiera taki sposób żywienia. To bardzo wygodne rozwiązanie. Uwzględniając czas, który trzeba by było poświęcić na zakupy i gotowanie, ceny cateringu dietetycznego są opłacalne w stosunku do samodzielnie przygotowywanych posiłków. Dieta pudełkowa ułatwia utrzymanie szczupłej sylwetki i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz witamin i minerałów.

Nad smakiem potraw w cateringu dietetycznym czuwają doświadczeni kucharze. Dzięki temu posiłki są nie tylko zdrowe, ale także apetyczne. W menu można znaleźć też ciekawe dania, które są inspirowane gustami kulinarnymi z różnych zakątków świata.

Jak podgrzewać catering dietetyczny?

To bardzo łatwe: wystarczy zdjąć folię i włożyć pudełko do kuchenki mikrofalowej. Dania można także podgrzewać na płycie grzewczej lub w piekarniku, korzystając z patelni albo naczynia żaroodpornego. Codzienna dostawa posiłków na cały dzień sprawia, że można je zabrać np. do pracy.

Jakie opcje bezmięsne oferują polecane cateringi dietetyczne?

Istnieje wiele rodzajów diet, w których ogranicza się mięso i produkty odzwierzęce. Należą do nich:

  • Dieta wegetariańska – w tym modelu wyklucza się mięso oraz ryby, jednak dozwolone są produkty takie jak nabiał, czy jaja.
  • Dieta wegańska – ten sposób żywienia jest bardziej restrykcyjny i wyklucza nie tylko mięso, ale również nabiał i jaja, a także wszelkie produkty odzwierzęce jak np. miód.

W ostatnim czasie pojawiło się też wiele innych odmian diety wegetariańskiej. Jedną z nich jest peskatarianizm, który polega na wykluczeniu białego i czerwonego mięsa, ale dopuszcza potraw z rybami i owocami morza. Wszystkie z wymienionych diety oferuje catering dietetyczny w Białymstoku: https://www.wygodnadieta.pl/catering-dietetyczny-bialystok.

Czym zastępuje się mięso w diecie pudełkowej?

Stosując dietę wegetariańską, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią podaż białka. Ten makroskładnik może być dostarczany zarówno ze źródeł zwierzęcych, jak i roślinnych. W zbilansowanej diecie wegetariańskiej białko będzie pochodzić głównie z jaj i nabiału. Natomiast dania wegańskie muszą zawierać źródło protein w postaci roślin strączkowych (np. fasoli, soi, grochu), orzechów i pestek, czy zbóż.

Czy warto wybrać dietę pudełkową w opcji wegetariańskiej?

Aby mieć pewność, że stosowana dieta bezmięsna jest zdrowa i zapewnia wszystkie niezbędne składniki, warto skorzystać z pomocy specjalistów. W cateringu dietetycznym za bilansowanie jadłospisów odpowiada dietetyk, więc posiłki zawierają wszystkie mikro i makroelementy w odpowiednich proporcjach. Dieta pudełkowa to także okazja, aby przekonać się, że kuchnia wegetariańska nie musi być nudna i pozbawiona smaku!