Ponad 3,5 tys. osób – dzieci i dorosłych – pobiegnie ulicami naszego miasta w najbliższy weekend (9-10 września). Odbędzie się wtedy impreza Białystok Biega – najstarsze wydarzenie Fundacji Białystok Biega. Szykuje się rekordowa edycja.

Przed nami trzynasta impreza sportowa – Białystok Biega. Biegowy weekend zaczniemy od porannego wydarzenia „Biegniemy na Warszawską”. Środowisko biegowe włączyło się w organizowane 9 września „Święto Ulicy Warszawskiej”. Zbiórka jest o godz. 9.00 przy ul. Warszawskiej (obok VI LO), do pokonania będzie ok. 4 km. Seniorzy i osoby, które nie są w stanie biegać, mogą pokonać ten dystans maszerując (akcja „Maszerujemy na Warszawską”).

W sobotę (9 września) o godz. 14.00 rozpoczną się biegi dla dzieci – Moltani Kids Run. Na liście startowej jest ok. 1,7 tys. dzieci (rekordowo dużo). Będzie to prawdopodobnie największy dziecięcy bieg uliczny w Polsce. Start będzie zlokalizowany przy ul. J. K. Branickiego. Dzieci pobiegną na różnych dystansach: 100 m, 400 m i 600 m i 1 km. Odbędzie się także bieg dla dzieci z niepełnosprawnościami.

– Zależy nam na tym, aby jak najwięcej osób aktywnie spędzało czas, ruszało się, biegało. Szczególnie najmłodsi. I dzięki takim imprezom właśnie tak się dzieje. Rosną nam na przykład następcy Natalii Kaczmarek i Ci, którzy będą trenować w klubach sportowych – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Tego samego dnia (9 września) o godz. 21.30 wystartuje bieg na 5 km (Nocna Piątka). W niedzielę (10 września) o godz. 10.00 biegacze wezmą udział w biegu na 10 km (Szybka Dycha). Starty zostaną zlokalizowane na ul. J.K. Branickiego, meta przy Atrium Biała. W obu biegach weźmie udział ok. 1,8 tys. osób.

– Chcę zaprosić mieszkańców na to święto biegowe, wielkie święto białostockiego sportu. Bieganie, branie udziału w takich imprezach, to nie tylko sport, przygoda i przyjemność, ale także droga do zdrowia. W ten sposób można zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie – powiedział zastępca prezydenta Adam Musiuk.

Na organizację 13. Białystok Biega oraz cyklu imprez biegowych Super Biegacz w 2023 roku Miasto przekazało dotację w wysokości 190 tys. zł. To wydarzenie przyczynia się także do promocji naszego miasta.

W związku z organizacją tej imprezy biegowej wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym oraz zmiany w kursowaniu autobusów Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

Więcej informacji o Białystok Biega znajduje się na stronie organizatora.

Kamila Bogacewicz