UM Białystok: Białystok biega” po raz dziewiąty

2 min czytania

**Ponad tysiąc dwieście dzieci oraz dwa tysiące dorosłych biegaczy wzięło udział w weekend (21-22 września) w 9. edycji Białystok Biega”. **Tegoroczna impreza biegowa miała dwoje głównych bohaterów Katarzynę Jankowską i Sierheja Krawczenię, którzy wygrali sobotnią Nocną Piątkę” i niedzielną Szybką Dychę”. Łącznie do mety dobiegło 1988 osób to nowy rekord frekwencji białostockiej imprezy.

Biegowy weekend w Białymstoku rozpoczął się w sobotę od biegów Homeschool Run. Najmłodsi (urodzeni w latach 2014-2017) mieli do przebiegnięcia dystans 100 metrów. Dzieci urodzone w latach 2009-2013 biegły na 600 m, a najstarsze (roczniki 2004-2008) miały do przebycia kilometr. Każde dziecko, które dotarło na metę, dostało pamiątkowy medal.

Homeschool Run zakończył tegoroczny cykl startów najmłodszych adeptów biegania Super Biegacz”, w trakcie którego dzieci kompletowały w specjalnych książeczkach naklejki za starty w kolejnych imprezach Fundacji Białystok Biega. Kto zdobył co najmniej trzy nalepki, mógł odebrać specjalny medal i tytuł Super Biegacza.

W sobotę wieczorem ulicą Św. Ojca Pio zawładnęli dorośli prawie 1,3 tys. uczestników Nocnej Piątki”. Trasa tego biegu prowadziła przez centrum miasta. Natomiast w niedzielę głównym wydarzeniem był bieg Szybka Dycha”. Uczestnicy zmagań na 5 km i na 10 km często walczyli o swoje życiowe rekordy, bo trasy obu biegów posiadały atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Bieg na dystansie 5 km ukończyło 1240 osób, a do mety dychy” dotarło 748 biegaczy. Wszyscy, którzy dotarli do mety w sobotę i w niedzielę otrzymali pamiątkowe medale.

_ Ogromnie się cieszę, że wspólnie z Fundacją Białystok Biega udało się nam stworzyć taką ofertę dla miłośników biegania. Coraz więcej białostoczan spędza czas wolny biegając. Imprezy biegowe organizowane w Białymstoku doceniają goście zarówno z kraju, jak i zagranicy. To wielkie zainteresowanie startami w Białymstoku jest zasługą wszystkich uczestników, kibiców oraz mieszkańców naszego miasta, którzy potrafią stworzyć swoim gościom niezwykłą, niepowtarzalną atmosferę_ powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Fundacja Białystok Biega była jednym z pierwszych organizatorów imprez biegowych w Polsce, który zastąpił kubeczki plastikowe papierowymi odpowiednikami. Poza tym od 4 lat woda w punktach odżywczych dostarczana jest przez Wodociągi Białostockie. Białostocka woda wodociągowa nie tylko zaspokaja pragnienie, ale też pozwala uzupełnić niedobory biopierwiastków w organizmie.

Od lat przy okazji białostockich imprez biegowych, takich jak PKO Białystok Półmaraton czy Electrum Ekiden, podczas zapisów uczestnicy mogą przekazywać dobrowolne wpłaty-cegiełki na wskazany cel charytatywny. W tym roku pieniądze były zbierane na zakup protezy przedramienia i ręki dla 14-miesięcznej Blanki.

Więcej informacji: bialystokbiega.pl.

oprac. Eliza Bilewicz-Roszkowska

Urząd Miejski w Białymstoku, bialystok.pl/, bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/-bialystok-biega-po-raz-dziewiaty.html

Autor: krystian