Jak zacząć swoją przygodę ze snorkelingiem i co jest potrzebne?

W ostatnich latach rośnie popularność wodnych sportów, szczególnie w czasie coraz cieplejszych wakacji. Jedną z najciekawszych aktywności polecaną zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów lubiących ruch na świeżym powietrzu, jest snorkeling. Aby móc uprawiać ten sport konieczne jest zaopatrzenie się w kilka niezbędnych produktów.

Czym jest snorkeling?

Jeszcze kilka lat temu o snorkelingu nie było zbyt głośno, jednak w ostatnim czasie ten sport stał się niezwykle popularny. Z pewnością spodoba się wszystkim osobom lubiącym pływać. Snorkeling jest nieco podobny do nurkowania, choć do uprawiania tego sportu nie potrzeba profesjonalnego przeszkolenia, dzięki czemu może cieszyć się nim praktycznie każdy, niezależnie od wieku, płci i stanu zdrowia. Jest także dużo łatwiejszy, bezpieczniejszy, a także – co ważne przy planowaniu wakacyjnego budżetu – mniej obciążający finansowo. To wspaniała aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, szczególnie popularna w czasie zagranicznych wyjazdów do miejsc, w których znajduje się rafa koralowa. Na uprawianie tego sportu chętnie decydują się osoby wybierające się na wakacje na przykład do Egiptu, Chorwacji czy na Wyspy Kanaryjskie. Na czym więc polega snorkeling? Przede wszystkim na pływaniu z maską i fajką, dzięki czemu możliwe jest podziwianie podwodnych widoków bez konieczności wynurzania się w celu zaczerpnięcia powietrza. Uprawianie snorkelingu pozwala dokładnie przyjrzeć się światu znajdującemu się pod wodą. Co ciekawe, wcale nie trzeba daleko odpływać od brzegu – ten sport daje niezwykle wiele możliwości zarówno w płytkich, jak i głębokich zbiornikach wodnych. Wiele osób decyduje się uwiecznić swoje wspomnienia za pomocą wodoodpornego aparatu. Uprawiając snorkeling, można nie tylko podziwiać piękne widoki, ale także tworzyć piękne podwodne fotografie.

Potrzebny sprzęt

Aby móc cieszyć się tym sportem, konieczne jest zakupienie odpowiedniego sprzętu. Poznaj produkty do snorkelingu! Potrzebna jest przede wszystkim dobra maska, która umożliwi długotrwałe przebywanie pod wodą i przyglądanie się pięknym widokom. Ważne, aby do środka nie dostawała się woda. Czasami zamiast maski można posiłkować się pływackimi goglami, jednak wówczas komfort uprawiania sportu będzie dużo mniejszy. Maska chroni nie tylko oczy, ale także sprawia, że woda nie dostaje się do nosa. Aby móc uprawiać snorkeling, należy zaopatrzyć się także w fajkę, za pomocą której możliwe będzie oddychanie pod wodą. Jeden koniec fajki należy włożyć w usta, pamiętając, aby oddychać właśnie ustami, a nie nosem. Drugi koniec fajki znajduje się nad powierzchnią, więc łatwo można zaczerpnąć powietrza, bez konieczności wynurzania się z wody. Warto także zaopatrzyć się w płatwy, znacznie poprawiające komfort pływania i szybkość przemieszczania się pod wodą. Mogą one być stosowane wymiennie z butami do wody (często zwanymi także rafowcami), które chronią stopy przed zranieniami.

Jak zacząć uprawiać skorkeling?

Aby rozpocząć swoją przygodę ze skorkelingiem nie potrzeba wcześniejszego przygotowania. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w konieczny sprzęt! Należy jednak pamiętać o tym, że ten sport wymaga umiejętności pływackich. Jeżeli zatem osoba planująca naukę snorkelingu nie miała wcześniej zbyt dużo kontaktu z wodą, należy rozpocząć swoją przygodę z tym sportem właśnie od podszkolenia swoich umiejętności pływackich. Przed wypłynięciem na głęboką wodę warto poćwiczyć na nieco płytszej części zbiornika wodnego. Osobom dopiero zaczynającym przygodę ze snorkelingiem problemy może sprawiać oddychanie przez fajkę, zatem dobrze jest spróbować się do tego przyzwyczaić tuż przy brzegu, aby w razie potrzeby móc stanąć na dnie i wypluć wodę, która dostała się do fajki. Może się także zdarzyć, że na początku przygody ze snorkelingiem trudno będzie właściwie docisnąć maskę do twarzy. Przetestowanie zakupionego sprzętu na płytkiej wodzie umożliwia szybkie zatrzymanie się, zdjęcie maski i poprawienie jej, bez konieczności podejmowania próby utrzymania się na powierzchni.

Jakiego sprzętu używają profesjonaliści i półprofesjonaliści?

Bardzo łatwo jest się zakochać w snorkelingu i zapragnąć poświęcać temu sportowi wiele czasu. Aby przygoda ze snorkelingiem była jak najprzyjemniejsza, warto zwrócić uwagę na to, jaki sprzęt jest kupowany przez profesjonalistów. Często wybieranym produktem jest maska powierzchniowa do snorkelingu Easybreath 500, która stanowi połączenie maski i fajki. Jest ona zakładana na całą twarz, dzięki czemu uprawianie snorkelingu staje się niezwykle wygodne i proste, a osoba korzystająca z niej ma wrażenie, że oddycha tak, jak gdyby znajdowała się na lądzie. Możliwe jest także kupienie osobnej maski i fajki, jednak należy pamiętać o tym, aby ba sprzęty do siebie pasowały. Popularną maską wśród profesjonalistów jest model FRD 900 wytworzony przez firmę Subea. Niewątpliwą zaletą tego produktu jest jego niezwykła wytrzymałość. Zabezpieczenia wykonane z silikonu umożliwiają nurkowanie na bezdechu nawet na głębokość trzydziestu metrów! Odpowiednie ukształtowanie maski sprawia, że ciśnienie jest szybko wyrównywane, więc nurkowanie w czasie snorkelingu jest bezpieczne i bardzo komfortowe. Do maski świetnie pasuje na przykład fajka do freedivingu FRD 500 marki Subea. Możliwe jest także kupienie gotowych zestawów przeznaczonych do snorkelingu.

Warto zacząć swoją przygodę ze snorkelingiem już teraz!

Snorkeling nie bez przyczyny cieszy się coraz większą popularnością. Osoby zainteresowane miłym spędzaniem wakacyjnego czasu mogą rozpocząć swoją przygodę ze snorkelingiem niemalże od razu, ponieważ sport nie wymaga wcześniejszych długotrwałych przygotowań. Kluczowe jest jednak zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt, który umożliwi komfortową i bezpieczną aktywność. Kupiony sprzęt może służyć wiele lat i dostarczać niezwykłej, długotrwałej rozrywki.