Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Białystok

Czy warto kupić alkomat i jak go używać?

Bezpieczeństwo na polskich drogach wciąż pozostawia wiele do życzenia, a codzienne doniesienia o śmiertelnych wypadkach mogą przerażać. Niestety sprawcami wielu wypadków o tragicznych skutkach są pijani kierowcy. Łatwo tego uniknąć, kupując odpowiedni alkomat. Jakie są zalety posiadania alkomatu i jak go prawidłowo używać?

Zalety posiadania własnego alkomatu

Czasy, w których alkomat kojarzył się głównie z pracą policjanta już dawno minęły, a coraz więcej kierowców decyduje się na zakup urządzenia na własny użytek. Alkomat pozwala na szybkie sprawdzenie stanu trzeźwości, a więc pozwala na uniknięcie poważnych konsekwencji jazdy na podwójnym gazie, z których mandat jest zdecydowanie najmniejszym problemem. Kierowca, jadący pod wpływem alkoholu może mieć odebrane prawo jazdy lub w najgorszym razie doprowadzić do poważnego wypadku. Dobry alkomat i jego prawidłowe użytkowanie praktycznie całkowicie eliminuje ten problem i świadczy o odpowiedzialności kierowcy. Zwłaszcza że dobrej jakości urządzenie można kupić już za 200 zł. Dodatkowo alkomat to urządzenie kompaktowe, dzięki czemu z łatwością można go ze sobą zabrać na urlop, czy weekendowy wypad za miasto.

Kalibracja – podstawa wiarygodnych wyników

Alkomat jest nieprzydatny jeśli wskazywane wyniki nie są prawidłowe. Co więcej takie urządzenie może wprowadzić kierowcę w błąd, przyczyniając się do jego problemów. Dlatego niezbędne jest wykonywanie kalibracji alkomatu. Polega ona na zestrojeniu sensora i oprogramowania tak, aby pomiary były wiarygodne. Kalibrację należy przeprowadzać, jeśli:

  • minął czas wskazany przez producenta (zazwyczaj 6 lub 12 miesięcy);
  • została wykonana określona liczba pomiarów, którą wskazał producent;
  • wyniki sugerują błąd pomiaru;
  • użytkownik nie stosował się do zaleceń producenta, jeśli chodzi o sposób przeprowadzania badania lub przechowywania alkomatu;
  • na wyświetlaczu pojawia się błąd lub napis CAL.

Prawidłowe użytkowanie

Jak wspomniano wcześniej, dla prawidłowości działania alkomatu, a więc dla zachowania prawidłowych wyników niezbędne jest prawidłowe przeprowadzanie pomiaru. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można w instrukcji obsługi, a zalecenia różnią się w zależności, czy jest to alkomat półprzewodnikowy, czy elektromechaniczny. Chcąc zachować wiarygodność przeprowadzanego wywiadu, należy pamiętać, aby nie dmuchać bezpośrednio po jedzenie, spożywaniu alkoholu i paleniu papierosów. Najlepiej odczekać około 30 minut.