W najbliższą niedzielę (5 grudnia) do Białegostoku przyjedzie Mikołaj z Laponii. Bardzo stęsknił się za mieszkańcami naszego miasta, zwłaszcza, że z powodu koronawirusa nie mógł odwiedzić nas rok temu. Tradycyjnie już, z okazji jego wizyty Białystok zaprezentuje się w świątecznej aurze. Centrum miasta rozświetli się pięknymi bożonarodzeniowymi dekoracjami, które będą nam towarzyszyć przez cały okres świąteczno-noworoczny.

W niedzielę, w godzinach 17.00-18.00, w centrum Białegostoku będzie można spotkać Mikołaja na przejażdżce karocą, podczas której będzie pozdrawiał białostoczan i podziwiał świąteczne iluminacje uliczne. Warto wybrać się na spacer, aby natknąć się na Mikołaja podróżującego na trasie: Rynek Kościuszki, Lipowa, Aleja Piłsudskiego, Rondo Lussy, Legionowa, Curie-Skłodowskiej, Plac NZS i ponownie Rynek Kościuszki. Transmisja z wizyty Mikołaja i rozmowy z nim będą dostępne online, w miejskich mediach społecznościowych (między innymi na Facebooku).

– Jak co roku podczas świąt, białostockie ulice ozdobią piękne dekoracje świetlne: choinki, kule, parasole, dzwonki, bombki i prezenty. Na Rynku Kościuszki pojawi się iluminacja w kształcie fontanny i podświetlany napis #Białystok, na ulicy Lipowej zawisną dekoracyjne przewieszki, na Placu im. Piłsudskiego staną figury stylizowane na postacie z epoki Izabeli i Jana Klemensa Branickich – do przedświątecznych spacerów po centrum miasta zachęca zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Na Rynku Kościuszki od soboty (4 grudnia) będzie odbywać się bożonarodzeniowy jarmark. Towarzyszyć mu będzie imponująca oprawa 30 żywych, udekorowanych girlandami choinek, przed straganami stanie brama LED w kształcie gwiazdy. Znajdzie się tam też widowiskowa karuzela wenecka i będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie w specjalnej ramce – fotograficznej kartce świątecznej. Zostaną również ustawione maszty z świetlnymi girlandami.

Świąteczna atmosfera zawita też na ulicę Kilińskiego, a to dzięki różnokolorowym lampkom rozwieszonym w poprzek ulicy, przygotowanym przez Wodociągi Białostockie.

Co roku najważniejszymi dekoracjami bożonarodzeniowymi są jednak oryginalne, ogromne choinki stawiane przez Miasto na rondach i placach, w najbardziej eksponowanych punktach w centrum Białegostoku, np. na rondzie im. Lussy. Wraz z licznymi ozdobami ulicznymi przypominają białostoczanom o Bożym Narodzeniu.

Na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów i ulicy Liniarskiego są zamontowane 24 choinki świetlne, na słupach oświetleniowych przy ulicy Curie-Skłodowskiej jest 26 pełnych kul świetlnych, wzdłuż zachodniej pierzei Rynku Kościuszki na drzewach zostały zawieszone białe, niebieskie i czerwone elementy dekoracyjne: choinki, dzwonki, gwiazdki, bombki i prezenty. Ponadto na Placu im. Jana Pawła II zostało udekorowane „Rajskie Drzewko”.

W ścisłym centrum, chociażby przy ulicach Malmeda, Zamenhofa, Suraskiej, Kilińskiego, Sienkiewicza, Piłsudskiego, na ulicznych słupach oświetleniowych zostały zawieszone dekoracje o różnych kształtach – parasolki, żyrandola, korony, choinki. Ponad 110 drzew wzdłuż ulic Lipowej i Suraskiej zostało udekorowanych sznurami typu LED.

Do najciekawszych atrakcji, szczególnie dla najmłodszych białostoczan, należą przestrzenne dekoracje 3D. Na Rynku Kościuszki znajdują się dwie z nich – „Bombka z tunelem do przechodzenia” i „Prezent z tunelem do przechodzenia”. Natomiast przy ulicy Lipowej zamontowana została konstrukcja przedstawiająca „Sanie Mikołaja ciągnięte przez renifery”. A na dziedzińcu Pałacu Branickich stanęła karoca z ciągnącymi ją końmi.

Wszystkie te świąteczne dekoracje, poza tymi przy jarmarku – włączonymi od soboty, zostaną podświetlone wraz z choinką miejską na Rynku Kościuszki w najbliższą niedzielę.

Agnieszka Błachowska

Plakat informujący o wizycie Mikołaja w Białymstoku