Białystok – dynamiczne i wygodne miasto

Stolica województwa podlaskiego została uznana w 2020 roku za najlepsze miasto do życia w całej Europie. To ogromne wyróżnienie, które jednak nie jest dziełem przypadku. Zastanawiasz się, czy warto zamieszkać w Białymstoku? Sprawdź, co to miasto ma do zaoferowania i dlaczego jest doceniane w międzynarodowych rankingach!

Według danych, które opublikowano w raporcie Komisji Europejskiej „Jakość życia w miastach europejskich 2020”, Białystok zdeklasował Warszawę, Kraków oraz Gdańsk pod względem zadowolenia mieszkańców z życia w tym mieście – aż 95% osób mieszkających w Białymstoku udzieliło właśnie takiej odpowiedzi. Taki wynik zapewnił stolicy Podlasia pierwsze miejsce w kategorii „wzrost jakościowy”.

Dynamiczny i konsekwentny rozwój na wielu płaszczyznach

Doskonały wynik Białegostoku we wspomnianym rankingu Komisji Europejskiej nie jest przypadkowy, a wzrastające zadowolenie mieszkańców tego miasta to wynik wieloletnich starań władz miejskich o to, by uczynić Białystok miastem przyjemnym do życia, wygodnym, zielonym i bezpiecznym.

Jak podkreśla w swych wypowiedziach Anna Kowalska, zastępca dyrektora departamentu Komunikacji Społecznej UM, przez ostatnich kilkanaście lat Białystok zmienił się w sposób bezprecedensowy. To zasługa licznych inwestycji na łączną kwotę ponad 6 mld złotych – nie byłoby to możliwe bez wsparcia ze strony Unii Europejskiej, które wyniosło ponad połowę wspomnianej kwoty. Dzięki tak dużym środkom zainwestowano w nowoczesną infrastrukturę, jak choćby Park Naukowo-Technologiczny, Stadion Miejski, a także liczne parki miejskie, parki kieszonkowe oraz łąki kwietne.

Zielone miasto o kompaktowym charakterze

Jedną z najważniejszych zalet mieszkania w Białymstoku jest fakt, że dojazd do którejkolwiek części miasta jest szybki i łatwy. Kompaktowy charakter tej miejscowości sprzyja korzystaniu nie tylko z własnych środków transportu, ale również z komunikacji zbiorowej i z jednośladów. Rowerzyści mają do dyspozycji przeszło 160 kilometrów dróg rowerowych i ścieżek pieszo-rowerowych, które znajdują się w tym mieście. Tak rozbudowana infrastruktura dla jednośladów umożliwia komfortowe dojazdy do pracy, na zakupy, do szkoły lub w jakiekolwiek inne miejsce właśnie na rowerze, co jest nie tylko wygodne, ale również zdrowe i ekologiczne.

Białystok zaskakuje także pod względem ilości zieleni miejskiej. W mieście znajduje się aż dziewięć parków, a w ostatnich latach przybyło wiele parków kieszonkowych, zazieleniły się skwery, powstały łąki kwietne i inne tereny o naturalnym charakterze. Mieszkanie w takiej okolicy jest nie tylko wygodne, ale również zdrowe – jak dowiedli naukowcy na łamach „Frontiers in Psychology”, zaledwie 20 minut dziennie wystarczy spędzić na łonie natury, by znaczącej redukcji uległ poziom stresu.

Rynek nieruchomości w Białymstoku – mieście, w którym nie można się nudzić

Stolica Podlasia ma wiele do zaoferowania – trudno się w niej nudzić. W mieście znajdują się liczne parki, place zabaw, siłownie plenerowe, boiska, lokale gastronomiczne, muzea i wiele innych obiektów, które zapewniają rozrywkę, rekreację i dobrą kuchnię. Tak sprzyjające warunki do życia idą w parze z poszerzającym się rynkiem nieruchomości.

Na zakup mieszkania w Białymstoku decydują się zarówno osoby, które właśnie poszukują swojego pierwszego lokum, jak również inwestorzy. Ogromną zaletą zakupu mieszkania w tym mieście jest przystępna cena – aktualnie wynosi około 7273 złote za metr kwadratowy, a to znacznie mniej niż w innych dużych miastach w Polsce. Najczęściej wybierane lokale to mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe, a w szczególności na osiedlach w cichej i zielonej okolicy.

Do najpopularniejszych inwestycji mieszkaniowych w Białymstoku zaliczają się: Panorama Białystok, Duo Apartamenty oraz Villa Antoniuk – osiedla te znalazły się na podium w Rankingu Inwestycji, jaki opracował portal Rynek-Pierwotny.pl. Panorama Białystok to inwestycja znajdująca się w sąsiedztwie Parku J. Dziekońskiej, który mierzy aż trzy hektary. Srebrny medalista zestawienia, Duo Apartamenty, ulokowany jest w pobliżu lasu, a zajmująca trzecie miejsce Villa Antoniuk to kameralna inwestycja w zielonej okolicy.

Zamieszkanie w Białymstoku to rozwiązanie w sam raz dla studentów, rodzin z dziećmi, osób pracujących i seniorów. Ogromnym atutem nieruchomości w tym mieście są ich niskie ceny na tle innych miast wojewódzkich. Jak podaje portal Rynek-Pierwotny.pl, zainteresowanie nieruchomościami w grudniu 2021 roku było aż trzykrotnie wyższe od stycznia ubiegłego roku. By dowiedzieć się więcej na temat wyróżnionych inwestycji, zajrzyj na stronę: https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/bialystok/ocena-q4-2021/