Na co zwracać uwagę, wybierając rolety?

Dzięki roletom Twoje wnętrze będzie nie tylko odpowiednio zacienione, ale także estetyczne. Na rynku jest wiele przesłon okiennych, które uzupełnią aranżację Twojego pomieszczenia. Różnią się jednak funkcjami, stylistyką i sposobem montażu. Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając rolety?

Jakie rodzaje rolet są na rynku?

Na rynku jest wprost ogromny wybór przesłon okiennych. Jeśli jednak zależy Ci na ich indywidualnym dobrze do wnętrza, postaw na rolety z Białegostoku. 

Rolety dzielą się na:

 

  • klasyczne
  • dzień/noc, 
  • rzymskie, 
  • austriackie, 
  • plisowane. 

 

Bez problemu dopasujesz je do stylistyki swojego okna i sprawisz, że pomieszczenie będzie odpowiednio zacienione. 

Rolety klasyczne

Rolety klasyczne to proste i uniwersalne przesłony okienne. Są niedrogie i łatwe w montażu. Możesz je wybierać spośród nieograniczonej wprost palety kolorów i faktur. Nowoczesne rolety klasyczne wykonuje się z coraz bardziej zaawansowanych technologicznie materiałów. Nic zatem dziwnego, że na rynku dostępne są klasyczne rolety odporne na wodę, a nawet ogień. 

Rolety typu dzień/noc

To sprytne rozwiązanie. Tego rodzaju przesłony okienne wykonane są z dwóch typów tkanin — zaciemniającej i transparentnej. Pasy rozłożone są w nich naprzemiennie, tak, abyś mógł decydować o stopniu rozświetlenia bądź zaciemnienia pomieszczenia. Jeśli ułożysz pasy w taki sposób, że będą na siebie nachodziły, wpuścisz więcej światła do wnętrza. Natomiast, gdy ustawisz je naprzemiennie, znacznie zaciemnisz pokój. 

Rolety typu dzień/noc doskonale sprawdzą się w nowoczesnych lub minimalistycznie urządzonych domach. 

Rolety plisowane

Zwija się je w harmonijkę, przez co tworzą oryginalny wystrój okna. Tego typu przesłony zamontujesz na dwóch ruchomych profilach, co da Ci wprost nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o ich ustawienie. Specyficzny mechanizm rolet plisowanych sprawia, że z łatwością przesuwa się je po oknie. 

Rolety rzymskie

Niezwykle estetyczne i oryginalne rolety rzymskie są doskonałym wyborem do biura, salonu czy nawet łazienki. Wykonane są z cienkich, niemal przejrzystych materiałów, dlatego często zastępują firany. Tego typu przesłony układają się w szerokie, poziome pasy. Postaw na model tradycyjny lub wykończony falbaną. 

Rolety austriackie

Rolety te są bardzo podobne do przesłon klasycznych z tą jednak różnicą, że podczas ich zwijania tworzą się fale i marszczenia. Będą dobrym wyborem, jeśli zależy Ci na subtelnej dekoracji okna. Dobrze dobrane uzupełniają wystrój pomieszczenia. 

 

Przepuszczalność rolet, czyli wybór tkaniny przesłon okiennych

Tylko od Ciebie zależy czy Twoje rolety będą przepuszczały światło, czy całkowicie zacieniały wnętrze. Jeśli chcesz, aby poziom zacienienia był wysoki, zdecyduj się na rolety z tkanin podgumowych. To doskonały wybór do mieszkań, które są usytuowane na parterze. Wścibscy sąsiedzi nareszcie przestaną Cię podglądać. Na rolety z mocnych tkanin zdecyduj się także wtedy, kiedy okna Twojej sypialni wychodzą na wschód. Zwykle miło jest budzić się w promieniach słońca, jednak może zdarzyć się i tak, że palące od wczesnych godzin porannych słońce niespodziewanie przerwie Twój błogi sen. 

Zaciemnienie zapewnią również rolety o głębokich barwach i dość grubym splocie. Natomiast jeśli chcesz, aby Twoje wnętrze pozostało rozświetlone, postaw na materiały lekkie niczym skrzydła motyla. Wiedz, że w przypadku rolet z tkanin podgumowych ich barwa nie ma znaczenia, ponieważ nawet te w jasnych, pastelowych kolorach dobrze chronią wnętrze przed promieniami słońca. 

Sposób montażu rolet

To kolejna kwestia, na którą zwróć baczną uwagę, wybierając rolety. Przesłony w kasecie aluminiowej montuje się do ramy okiennej. Przykręca się je za pomocą specjalnych wkrętów.  Mylisz się jednak, jeśli myślisz, że rolety, które nie wymagają wiercenia, są bezinwazyjne. Aby je zamontować, trzeba zrobić niewielkie otwory w ramie okna. Rolety wolnowiszące przytwierdza się do nadproża nad wnęką okienną. Zanim jednak zdecydujesz się na ten typ montażu, sprawdź, czy skrzydło okienne nie będzie zahaczało o zwiniętą roletę.

Możesz także zdecydować się na przesłony okienne w prowadnicach, które montuje się do skrzydła okiennego. W sprzedaży są także dostępne rolety mini. Wyposażone są w specjalne haczyki, dzięki którym założysz je na skrzydło okienne.  

Jak widzisz, wybór rolet jest ogromny. Dobierzesz je zarówno, jeśli chodzi o ich montaż, jak i przeznaczenie. Kieruj się nie tylko ich funkcjonalnością, ale także walorami estetycznymi. 

 

Sprawdź na naszej stronie : https://roletimo.pl/