Miasto Białystok zostało laureatem tegorocznej edycji rankingu „Perły Samorządu” Dziennika Gazety Prawnej. Stolica Podlasia znalazła się wśród dziesięciu najlepszych miast, w kategorii powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy włodarz dużego miasta.

Białystok znalazł się w gronie dziesięciu nagrodzonych miast powyżej 100 tys. mieszkańców, obok między innymi Gdańska i Gdyni. Pierwszą nagrodę w tej kategorii otrzymał Poznań.

Perła Samorządu trafiła także do prezydenta Białegostoku. Tadeusz Truskolaski został nagrodzony jako najlepszy włodarz gminy miejskiej powyżej 100 tys. mieszkańców. Wyróżnieni w tej kategorii zostali także między innymi Wojciech Szczurek (Gdynia) i Hanna Zdanowska (Łódź). Pierwsze miejsce otrzymał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

– Bardzo się cieszę z tych nagród, które zresztą otrzymujemy kolejny raz. W ubiegłym roku Perły Samorządu też nie ominęły ani Białegostoku, ani mnie. To utwierdza mnie w przekonaniu, że zmiany, jakie wciąż dokonują się w Białymstoku, idą w dobrym kierunku, czynią nasze miasto atrakcyjnym i przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Białegostoku – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Każdego dnia, jako urząd, podejmujemy liczne działania wpływające na jakość życia mieszkańców. A każda nagroda jest dla mnie motywacją do dalszej pracy na rzecz nas wszystkich.

W dziesiątej, jubileuszowej edycji rankingu Perły Samorządu organizowanym przez Dziennik Gazeta Prawna wręczono wczoraj (18 maja) nagrody i wyróżnienia dla najlepszych gmin oraz ich włodarzy. Najlepszych wyróżniono w trzech kategoriach: ranking Perły Samorządu, ranking Skarbnik Samorządu oraz konkurs Samorządowy lider komunikacji i promocji.

Ogłoszenie wyników rankingu miało miejsce na odbywającym się w Gdyni już po raz szósty kongresie Perły Samorządu organizowanym wspólnie przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej i Miasto Gdynia.

Organizatorzy podkreślili znaczenie wydarzeń i procesów z ostatnich tygodni oraz ich wpływ na życie lokalnych społeczności. Dla samorządowców oznaczały one przede wszystkim konkretne wyzwania, jak chociażby konieczność podjęcia pilnych działań interwencyjnych wobec milionów uchodźców, których wygoniła z kraju rosyjska napaść na Ukrainę. Doświadczenia włodarzy pokazały, że systemowe problemy, od lat omawiane podczas kongresu Perły Samorządu, są nadal aktualne.

Do głównych tematów poruszanych zwykle podczas kongresu należą kwestie regulacji ustrojowych, finanse, plany transformacji energetycznej oraz walki o czystą przyszłość naszej planety, plany przestrzenne i demografia, a także komunikacja i dialog z mieszkańcami.

Anna Kowalska