Zapraszamy na spotkanie z autorami nominowanymi do 32. Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Odbędzie się ono 31 marca w klubie Fama.

O tym, kto w tym roku otrzyma Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, dowiemy się 14 kwietnia. Zanim to nastąpi, warto poznać bliżej nominowanych. W piątek (31 marca) o godz. 18.00 zostanie przeprowadzona rozmowa z nominowanymi do najlepszej książki roku (prowadzenie: Karolina Wierel). Z kolei o godz. 19.30 – z autorami, którzy mają szansę na nagrodę w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku (prowadzenie: Piotr Janicki). Spotkanie odbędzie się w klubie Fama przy ulicy Legionowej 5. Wstęp jest wolny. Więcej informacji o spotkaniu z nominowanymi znajduje się na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury.

Sześć książek powalczy o Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Kapituła ogłosiła nominacje spośród prawie 80 propozycji, które wpłynęły podczas 32. edycji nagrody. Członkowie zespołu stałego kapituły nagrody – Dawid Bujno, Marek Kochanowski, Marta Koronkiewicz, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska – ustalili listę nominacji.

Nominowani do nagrody literackiej w kategorii najlepsza książka roku:

  • Paweł Gorszewski „Uczulenia”,
  • Marcin Mokry „Żywe linie nowe usta”.

Paweł Gorszewski (ur. w 1980 r. w Białymstoku) – pedagog, logopeda. Mieszka w Białymstoku. Laureat Nagrody Przewodniczącego Rady Miasta Białystok dla Nauczycieli Animatorów Kultury (2012); stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku (2009, 2022). Publikował m.in. w: „Bluszczu”, „Czasie Kultury”, „Ekspresie Białostockim” i almanachu „Epea”. Wydał zbiory opowiadań: „Szelest szarości” (2004) „Niecierpiące zwłoki” (FORMA 2009) i tom poetycki „Uczulenia” (FLiHB / FORMA 2022). Jego opowiadania znalazły się w antologiach współczesnych polskich opowiadań „2011” (FORMA 2011), „2014” (FORMA 2014) i „2017” (FORMA 2017).

Marcin Mokry (ur. w 1980 roku w Gliwicach). Zadebiutował w 2017 roku tomem „czytanie. Pisma”. W 2019 roku wydał nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia poemat „Świergot”, który zdobył także nagrodę w konkursie Polish Graphic Design Awards w kategorii Beletrystyka, publicystyka, reportaż (2020). Od 2019 roku realizuje wspólnie z Karoliną Wiśniewską projekt kulturalno-społeczny „Dings”.

Nominowani w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku:

  • Anouk Herman „Right into pod tramwaj”,
  • Julek Rosiński „streszczenie pieśni”,
  • Jakub Sęczyk „Święta pracy”,
  • Paweł Stasiewicz „Oprawa skórzana”.

Anouk Herman (ur. w 1998 r.). Debiutował publikacją w antologii Nowego Dokumentu Tekstowego 2021 „Pragnienie”. Mieszka w Katowicach. Laureat wyróżnienia w konkursie Podaj Frazę zorganizowanego przez Instytut Literatury w Krakowie.

Julek Rosiński (ur. w 2001 r.) Pisze wiersze. Laureat 14. edycji Połowu oraz konkursu „Wiersze i opowiadania doraźne 2020”. Publikował w „Dwutygodniku”, „Wizjach”, „Małym Formacie”, „Wakacie”, „Kontencie”, „Stonerze Polskim”, „Rzyradorze”, „8. Arkuszu Odry”. W 2022 roku nakładem Biura Literackiego ukaże się jego pierwsza książka poetycka. Właśnie wprowadził się na warszawski Tarchomin.

Jakub Sęczyk (ur. w 1993 r.) Teksty poetyckie i krytyczne publikował m.in. w „Odrze”, „Kontencie”, „Stonerze Polskim”, „Nowym Napisie”, „Wizjach”, „Drobiazgach”, „Czasie Literatury”, „biBLiotece” i „Tlenie Literackim”. Debiutował w antologii „Połów. Poetyckie debiuty 2019” (Biuro Literackie, 2020). Laureat Nagrody Specjalnej w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina i IV Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”. Wolny elektron w inicjatywnie wydawniczej papierwdole.

Paweł Stasiewicz jest nie tylko poetą, ale także docenianym artystą wizualnym. Swoje prace pokazywał m. in. w konnektor – Forum für Künste (Niemcy) czy fofa Gallery (Kanada). Brał udział w festiwalach m. in. w códec – Festival de Vídeo Y Creaciones Sonoras (Meksyk) czy videomedeja – Museum of Contemporary Art of Vojvodina (Serbia). Zdobył Szpilman Award 2014 (Berlin), a za film „No signal” otrzymał Minute Trophy Award (Brazylia). Związany z Żyrardowem.

Więcej informacji o 32. Nagrodzie Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego znajduje się w zakładce „Kultura”.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Plakat _kaznecki_2023_nominacje(1).jpg