Co jest lepsze - szambo czy oczyszczalnia?

3 min czytania
Co jest lepsze - szambo czy oczyszczalnia?

Co jest lepsze - szambo czy oczyszczalnia?

Budując dom trzeba wziąć pod uwagę wiele formalności, ale i praktycznych kwestii takich jak choćby zadbanie o prawidłowe odprowadzenie ścieków. Niestety, nie wszędzie możliwe jest przyłączenie się do sieci kanalizacyjnej, dlatego trzeba znaleźć alternatywne rozwiązanie. Wśród najlepszych opcji znajdują się tradycyjne szambo oraz przydomowa oczyszczalnia. Podpowiadamy, co wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę! Nadal na wielu terenach próżno szukać ogólnego systemu kanalizacyjnego. Mowa głównie o obszarach wiejskich, ale też obrzeżach miast, gdzie buduje się obecnie nowe nieruchomości jednorodzinne i nie tylko. Na właścicielu domu ciąży jednak obowiązek odprowadzenia nieczystości zgodnie z przyjętymi normami. Sprawdźmy więc, jakie możliwości w tym zakresie wchodzą w grę.

Tradycyjne szambo przy domu - co warto wiedzieć?

Jeszcze kilka lat temu to właśnie szambo było praktycznie jedyną alternatywą dla sieci kanalizacyjnej. Jest to bez wątpienia najprostsza metoda odprowadzania nieczystości, której popularność wynika przede wszystkim z faktu, iż szambo można zamontować na prawie każdej działce. Oczywiście, trzeba zachować określone w przepisach odległości (np. minimum 5 metrów od drzwi oraz okien budynku), ale w praktyce nie jest to trudne. Koszt budowy szamba - w zależności od wielkości samego zbiornika - mieści się w granicach od 3000 do 6000 złotych. Do tego należy doliczyć jednak regularny wydatek związany z opróżnianiem szamba, który wynosi od 100 do nawet 300 złotych, a konieczne jest zazwyczaj raz w miesiącu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jak działa?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków stanowią przepływowy system, który składa się przede wszystkim z dużego zbiornika podzielonego z reguły na dwie komory. To właśnie w nim dochodzi do procesów z udziałem bakterii tlenowych oraz beztlenowych, których zadaniem jest usunięcie ze ścieków wszelkich zanieczyszczeń. Następnie oczyszczona woda odprowadzana jest z powrotem do środowiska naturalnego, a więc np. do gruntu, ale może być też użyta do napełnienia oczka wodnego itp. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są bezawaryjne, praktycznie bezobsługowe i niezwykle wydajne, ale decydując się na taką inwestycję trzeba brać pod uwagę wysokie koszty. Budowa najtańszej oczyszczalni z drenażem może pochłonąć od 5000 do 9000 złotych, a nowocześniejszych instalacji z osadem czynnym czy złożem biologicznym - od kilkunastu do nawet 25 000 - 30 000 złotych.

Szambo czy oczyszczalnia - co wybrać?

Zdania na ten temat są oczywiście podzielone i wiele zależy tutaj zarówno od indywidualnych potrzeb, oczekiwań, ale i możliwości. Każdy przypadek należy rozpatrywać z osobna i poddać dokładnej analizie, w tym zastanowić się nad aspektami technicznymi. Oba rozwiązania różnią się między sobą nie tylko specyfiką działania, ale też kosztem budowy oraz eksploatacji. Przydomowe oczyszczalnie ścieków nie wymagają takiej obsługi jak szamba, są niezwykle wydajne i ekologiczne, ale trzeba posiadać odpowiednie warunki terenowe, aby móc się zdecydować na takie rozwiązanie. Szambo z kolei sprawdzi się w dowolnej przestrzeni, będzie kilkukrotnie tańsze w budowie, ale w zamian trzeba zadbać o jego opróżnianie. Przed podjęciem decyzji należy więc wziąć pod uwagę wszelkie “za” oraz “przeciw” i na tej podstawie wybrać najlepsze dla siebie wyjście.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

echobialystok_kf