Pięć laurów w jednym ręku. Podlaskie konkursy wyłoniły szkolne talenty

FOT. Podlaski Urząd Wojewódzki
W Białymstoku wręczono wyróżnienia tym, którzy przez wiele miesięcy szli krok po kroku przez wymagającą konkursową drogę. Za oficjalną oprawą kryły się zwykłe szkolne popołudnia, powtórki, notatki i napięcie przed kolejnym etapem. W województwie podlaskim taki wysiłek nie przeszedł bez echa. Najmocniej wybrzmiało to tam, gdzie jeden sukces zamienił się w kilka tytułów naraz.
- Tysiące uczniów i długa droga do finału
- Jeden uczeń zebrał pięć tytułów i przyciągnął uwagę
- W Białymstoku padły słowa o wiedzy i relacjach
Tysiące uczniów i długa droga do finału
W konkursach przedmiotowych w roku szkolnym 2025/2026 wystartowało aż 14,5 tysiąca uczniów z 312 szkół podstawowych z województwa podlaskiego. Najwięcej emocji, jak zwykle, budziły język angielski i matematyka, czyli przedmioty, które od lat przyciągają najliczniejsze grono chętnych. Nad przebiegiem wieloetapowych zmagań czuwały wojewódzkie komisje konkursowe, a sam finał był już wyłącznie dla tych, którzy potrafili utrzymać najwyższy poziom przez całą drogę.
Skala rywalizacji pokazuje, że nie chodziło o pojedynczy test, ale o długi proces selekcji. Z wielu tysięcy uczestników tytuł finalisty zdobyło 192 uczniów. Jeszcze wyżej znalazła się grupa laureatów – łącznie przyznano 314 takich tytułów, które trafiły do 283 osób. To wynik, który dobrze pokazuje, jak ciasna jest czołówka i jak precyzyjnie wyłania się szkolne talenty.
Jeden uczeń zebrał pięć tytułów i przyciągnął uwagę
Najmocniejszy akcent tegorocznego finału należał do ucznia, który sięgnął po aż pięć tytułów laureata. Wyróżniło się też pięcioro uczniów z trzema laurami, a 17 osób zostało dwukrotnymi laureatami. Reszta, 260 uczniów, odebrała po jednym tytule. To nie jest już przypadkowy przebłysk, lecz dowód bardzo szerokiego przygotowania i konsekwencji, która w szkolnym świecie rzadko bywa dziełem przypadku.
Podczas uroczystości zaświadczenia trafiły do rąk wojewody podlaskiego. W tle wybrzmiewała też inna ważna informacja – 110 szkół mogło pochwalić się przynajmniej jednym laureatem. Dla dyrektorów, nauczycieli i uczniów to sygnał, że sukces nie zamyka się w jednej klasie, ale rozlewa się na całą szkołę, budując jej renomę i pokazując, gdzie naprawdę dojrzewa wiedza.
W Białymstoku padły słowa o wiedzy i relacjach
Wojewoda Jacek Brzozowski zwrócił uwagę nie tylko na wyniki, ale też na szerszy sens edukacji. W jego wystąpieniu mocno wybrzmiała myśl, że postęp technologiczny nie powinien przesłaniać człowieka.
„Nie ma wątpliwości, że spotykamy się z ludźmi, którzy uosabiają nadzieję na lepszy świat.”
Podlaska Kurator Oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło podziękowała z kolei całemu łańcuchowi wsparcia, bez którego takie sukcesy trudno byłoby osiągnąć. Wskazała na samorządy, dyrektorów, nauczycieli i rodziców, czyli tych, którzy na co dzień stoją za szkolnym wynikiem, choć zwykle pozostają poza światłem reflektorów.
„Dziękuję dyrektorom, którzy wspierają nauczycieli i nauczycielom, którzy wspierają uczniów. Gratuluję rodzicom takich zdolnych dzieci.”
Podczas wydarzenia wyróżniono także przewodniczących wojewódzkich komisji konkursowych oraz dyrektorów szkół i placówek współpracujących przy organizacji konkursów. W uroczystości uczestniczyli również posłanka Barbara Okuła, Marcin Piętka z biura poselskiego Krzysztofa Truskolaskiego, sekretarz województwa Monika Kondratowicz oraz zastępca prezydenta Białegostoku Tomasz Klim. To właśnie taka obecność pokazuje, że szkolny sukces potrafi wyjść poza mury jednej szkoły i stać się sprawą ważną dla całego regionu.
na podstawie: Urząd Wojewódzki w Białymstoku.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Podlaski Urząd Wojewódzki). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Życie przy wschodniej granicy pod lupą. Mieszkańcy mają zabrać głos

Młodzi mają nagrać film o bezpieczeństwie w gospodarstwie. KRUS czeka na pomysły

Wojewoda wycofał polecenie wobec Wasilkowa. Spór zakończony

Białostockie centrum nagrodzone za dostępność. To już drugie takie wyróżnienie

Babka, kiszka i Enej. Supraśl szykuje kulinarny tłum

Żółtaczka pokarmowa wraca częściej. Sanepid z Białegostoku przypomina o ochronie

Choroszcz szykuje letnią zbiórkę krwi. Liczy się każda kropla

Klepacze szykują rodzinne popołudnie z koncertem i zbiórką krwi

W Wasilkowie ruszają konsultacje o Polnej i Orlej. Na stole dwa projekty

W Wasilkowie nie będzie nowego ośrodka. Wojewoda prostuje plotki

Geodeci w terenie. W Czarnej Białostockiej trwa duża modernizacja ewidencji

Wakacyjny bilet za 50 zł. PKS Nova otwiera letnią ofertę dla Białegostoku

BiKeR wraca na ulice. Elektryki i nowe stacje już czekają

W Klepaczach ruszyła przebudowa ulic. Jedna z nich dostaje nową nazwę
Przydatne dane teleadresowe
- Białostocki Teatr Lalek - bilety, godziny kasy, zajęcia dla dzieci i dojazd
- Schronisko dla zwierząt Dolina Dolistówki w Białymstoku - kontakt, adopcja, wolontariat
- Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Białymstoku - nauka pływania, brodzik i zapisy
- Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku - kontakt, rejestracja, zasiłki i wsparcie dla pracodawców
- III Komisariat Policji w Białymstoku - kontakt, dzielnicowi, zgłoszenia
- XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie - kontakt, dostępność i dojazd
