S16 rusza z budową. Na DK65 zaczną się zwężenia i zakazy

FOT. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Białystok
Na drodze krajowej nr 65 widać już pierwsze przygotowania do dużej zmiany, a kierowcy muszą liczyć się z ruchem budowlanym jeszcze zanim na dobre ruszą roboty ziemne. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała wykonawcy plac budowy drogi ekspresowej S16 między Knyszynem a Krynicami. To moment, w którym inwestycja przestaje być planem, a zaczyna wchodzić na teren. W ślad za tym pojawią się pierwsze utrudnienia na trasie biegnącej równolegle do przyszłej ekspresówki.
- Na DK65 pojawią się zwężenia i wolniejszy ruch
- Nowa ekspresówka ma połączyć Knyszyn z okolicami Krynic
Na DK65 pojawią się zwężenia i wolniejszy ruch
Od czwartku 14 maja wprowadzana będzie czasowa organizacja ruchu na DK65, czyli na drodze, która przez najbliższe miesiące będzie jeszcze odczuwać ciężar przygotowań do budowy. W rejonie przyszłych wjazdów na plac budowy trzeba się spodziewać ograniczenia prędkości do 50 km/h, zakazu wyprzedzania i zwężeń jezdni.
To nie są zmiany na chwilę. Mają umożliwić sprawne przygotowanie kolejnych wejść sprzętu i materiałów na teren inwestycji, bez których trudno byłoby rozpocząć główne prace. W terenie już teraz trwa porządkowanie pasów przejętych od Lasów Państwowych oraz wycinka na działkach odebranych prywatnym właścicielom. Roboty ziemne, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mają ruszyć jeszcze w maju.
Nowa ekspresówka ma połączyć Knyszyn z okolicami Krynic
Budowany fragment S16 będzie miał 8,4 km długości i zostanie wykonany w standardzie dwóch jezdni po dwa pasy ruchu, z pasem awaryjnym po każdej stronie. Nawierzchnia ma być przygotowana pod ruch ciężkich pojazdów, z dopuszczalnym naciskiem 11,5 t na oś. To ważny sygnał nie tylko dla kierowców osobówek, lecz także dla transportu towarowego, który potrzebuje trasy pewnej i odpornej na duże obciążenia.
W projekcie zapisano 10 obiektów inżynierskich, w tym cztery wiadukty i sześć przejść dla dużych zwierząt. W sąsiedztwie tych miejsc pojawią się także ekrany przeciwolśnieniowe, które mają ograniczyć uciążliwości przy przejazdach po zmroku. Odcinek zacznie się rondem na obecnej DK65, około 3 km na południe od Knyszyna, a w rejonie Krynic połączy się z budowaną S19 prowadzącą w stronę Białegostoku i Warszawy .
Za realizację w systemie „Projektuj i buduj” odpowiada Grupa Mirbud. Wartość umowy podpisanej w maju 2024 r. to 314,7 mln zł, a gotowość odcinka zaplanowano na 2028 rok.
na podstawie: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Białystok.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Białystok). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Ugrzązł w lesie i poprosił policję o pomoc - miał cofnięte uprawnienia

Syrena alarmowa przy Kawaleryjskiej zabrzmi podczas ćwiczeń wojskowych

Seniorzy mogą sięgnąć po grant na lokalną żywność. Ruszył nabór

Barszczewo szykuje biesiadę pełną sceny, tradycji i rodzinnej zabawy

W centrum Białegostoku wróci pamięć o Wielkiej Synagodze i Czarnym piątku

W Barszczewie rusza nowa strażnica OSP za prawie 4 miliony

KRUS ogłasza nowe składki. Rolnicy mają jasne terminy wpłat

Przy rondzie Łapko kierowcy zwolnią. Na Sulika rusza miejscowe zwężenie

W Białymstoku żołnierze dostali wyróżnienia i pożegnali się przed misją w Kosowie

Kręgi Czasu pokazują przedwojenny Białystok w centrum miasta

Pożar w koszu załadunkowym i pracownik w silosie - tak ćwiczyła PSP w Białymstoku

W urzędzie padną odpowiedzi o pracy i wsparciu dla firm

Nowa strategia dla młodych wchodzi w konsultacje. Stawka jest wysoka

Pożar w saunie na piątym piętrze - strażacy ćwiczyli ewakuację hotelu w Białymstoku
Przydatne dane teleadresowe
- Biblioteka Pedagogiczna CEN w Białymstoku - kontakt, godziny, katalog online
- Specjalistyczna Lecznica Stomatologiczna UMB - kontakt, poradnie i rejestracja
- Wojskowe Centrum Rekrutacji w Białymstoku - kontakt, godziny, komórki organizacyjne
- Dom Kultury Śródmieście w Białymstoku - zajęcia, pracownie i zapisy
- Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Białymstoku - kontakt, godziny, wydziały
- XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie - kontakt, dostępność i dojazd
