Regiony graniczne chcą wspólnego głosu. Forum odbędzie się w Białymstoku

Jedna deklaracja ma połączyć regiony, które mierzą się z presją granicy, problemami infrastruktury i potrzebą wzmocnienia bezpieczeństwa. W Białymstoku przedstawiciele samorządów, administracji, nauki i biznesu będą rozmawiać o tym, jak rozwijać wschodnią flankę Unii Europejskiej. W centrum dyskusji znajdą się nie tylko granice, lecz także miejsca pracy, energia, transport i prawo mieszkańców do pozostania w swoich regionach.
- Europejska debata o bezpieczeństwie odbędzie się w Operze Podlaskiej
- Regiony trudnosąsiedzkie przygotują wspólną deklarację
- Pięć obszarów rozmowy i udział podlaskich instytucji
Europejska debata o bezpieczeństwie odbędzie się w Operze Podlaskiej
II Forum Spójności i Rozwoju Granicznego UE zaplanowano na 4 listopada w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Organizatorami są Województwo Podlaskie i Miasto Białystok. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Silne Regiony. Bezpieczna Europa. Nowa geografia europejskiej odporności”.
Do udziału zapraszani są przedstawiciele administracji rządowej, dyplomacji, państw wschodniej flanki Unii Europejskiej oraz instytucji międzynarodowych. W forum mają uczestniczyć także reprezentanci świata nauki, biznesu i finansów.
Tomasz Klim, zastępca prezydenta Białegostoku, wskazuje, że rozmowa o bezpieczeństwie regionów nie może ograniczać się do ochrony granicy.
„Bezpieczeństwo to dziś nie tylko ochrona granicy, ale także sprawne miasto, transport, energia, zdrowie, infrastruktura, miejsca pracy i poczucie stabilności” – powiedział Tomasz Klim.
W programie znajdzie się również dyskusja o warunkach, które pozwalają mieszkańcom rozwijać życie zawodowe i rodzinne bez konieczności wyjazdu z regionu. Dla uczestników z Podlasia oznacza to rozmowę o sprawach bezpośrednio związanych z codziennym funkcjonowaniem – od transportu i energetyki po dostęp do pracy i usług.
Regiony trudnosąsiedzkie przygotują wspólną deklarację
Najważniejszym rezultatem forum ma być Deklaracja Regionów Trudnosąsiedzkich. Dokument ma stać się wspólnym stanowiskiem europejskich regionów granicznych i zawierać postulaty dotyczące finansowania, polityki spójności oraz infrastruktury wykorzystywanej zarówno cywilnie, jak i na potrzeby bezpieczeństwa.
Marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym podkreśla, że regiony graniczne nie chcą być przedstawiane wyłącznie jako obszary wymagające pomocy.
„Bezpieczeństwo Europy zaczyna się w jej regionach granicznych. Przestajemy mówić o sobie wyłącznie w kategoriach poszkodowanych peryferii” – podkreślił Łukasz Prokorym.
Deklaracja ma obejmować między innymi:
- odpowiednie instrumenty finansowe dla regionów granicznych,
- zasady polityki spójności uwzględniające ich szczególne położenie,
- rozwój infrastruktury podwójnego zastosowania,
- rozwiązania wzmacniające prawo mieszkańców do pozostania i rozwoju w swoich regionach.
Organizatorzy przygotowują także możliwość poparcia dokumentu przez samorządy, przedsiębiorców, uczelnie, organizacje społeczne, instytucje oraz mieszkańców regionów granicznych Europy. Szczegóły tej procedury mają zostać przedstawione wraz z informacjami o forum.
Pięć obszarów rozmowy i udział podlaskich instytucji
Program wydarzenia obejmie pięć głównych tematów:
- bezpieczeństwo i odporność regionów granicznych,
- gospodarkę, przemysł i technologie podwójnego zastosowania,
- infrastrukturę oraz finansowanie odporności,
- odporność społeczną i koncepcję „Right to Stay”,
- energię, bioekonomię, zdrowie oraz nowe specjalizacje gospodarcze.
Forum powstaje we współpracy samorządu, biznesu, uczelni i instytucji rozwoju. W organizację zaangażowane są między innymi 4 Podlaskie, Klaster Przemysłowy EVOLUMA i Polski Klaster Budowlany. Partnerami wydarzenia zostały Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Szczegółowy program i rejestracja uczestników mają zostać udostępnione na początku września. Dla osób zainteresowanych udziałem najważniejsza będzie więc publikacja informacji organizacyjnych – dopiero wtedy będzie wiadomo, jak zgłosić uczestnictwo oraz poprzeć deklarację.
na podstawie: UM Białystok.
![]()
Ostatnie Artykuły

Noclegi w Białowieży - na co zwrócić uwagę wybierając miejsce blisko Puszczy?

Remont nawierzchni zwęzi jezdnię na ul. Berezyńskiej w Białymstoku

Regiony graniczne chcą wspólnego głosu. Forum odbędzie się w Białymstoku

Firmy przy szlaku Pisa–Narew mogą dostać pożyczkę od 1 procenta

PESEL UKR bez paszportu. Brak potwierdzenia może odebrać ochronę

Zawiadomienie prezesa TK trafi do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie

109 uczniów z gminy Wasilków otrzymało 240 tys. zł stypendiów

Siedem bezpłatnych warsztatów na Targowisku Miejskim przy Kawaleryjskiej

Szczepionki dla lisów spadną z samolotów. Ważne zasady dla mieszkańców Michałowa

Stare meble, AGD i gruz odbiorą bez opłat. Zbiórka w Łapach

Nowi nauczyciele mianowani z Podlasia zyskali większą stabilność pracy

Białostocki strażak w europejskiej rywalizacji. Polska blisko podium

Na Hetmańskiej powstaje trasa pieszo-rowerowa. Kierowcy pojadą wolniej

Blisko 100 gramów mefedronu w plecaku pasażera. Kontrola zakończyła się zatrzymaniem
Przydatne dane teleadresowe
- Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego - kontakt, biuro, członkowie
- Prokuratura Okręgowa w Białymstoku - kontakt, godziny, zawiadomienie o przestępstwie
- Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Białymstoku - kontakt, godziny, zgłoszenia
- PUHP Lech Białystok - kontakt, PSZOK, ZUOK i cenniki odpadów
- Urząd Miejski w Białymstoku - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
- Apteki Suraż, powiat białostocki - adresy, telefony, godziny otwarcia
