Białystok – dlaczego warto tu zamieszkać?

Utrzymująca się od lat na stałym poziomie liczba mieszkańców Białegostoku pozwala przypuszczać, że jest to dobre miejsce do życia. Wśród miast wojewódzkich Białystok jest drugi pod względem gęstości zaludnienia. Co sprawia, że okoliczni mieszkańcy nie chcą stąd wyjeżdżać?

Jest tu bezpiecznie i czysto

Będąc w Białymstoku, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że żyje się tu powoli, a co za tym idzie, miasto jest bardzo spokojne. Wieczorami na wielu osiedlach można napawać się ciszą, co jest bardzo ważne dla tych, którzy chcą przeprowadzić się tu z mniejszych miejscowości. Ponieważ w wielu miejscach działa monitoring, po zmroku można czuć się tu również bezpiecznie, co jest istotne z kolei dla rodzin z dziećmi.

Większość osiedli w mieście jest nie tylko spokojna, ale również zadbana. Władze Białegostoku dbają o porządek i pielęgnację miejskiej zieleni, co sprawia, że każdy spacer jest tu przyjemnością. Skoro mowa już o spacerach, warto dodać, że na terenie miasta przy drogach powstało mnóstwo chodników, a w parkach znajdują się alejki. Wzdłuż wielu z nich można spotkać ławki, umożliwiające odpoczynek.

Ceny nieruchomości nie są wysokie

Wiele osób przegląda mieszkania i domy na sprzedaż w Białymstoku ze względu na to, że ceny nieruchomości są tu stosunkowo niskie. W wielu polskich miastach za mieszkanie z rynku pierwotnego trzeba zapłacić przynajmniej 250 tys. złotych. W Białymstoku nieruchomość od dewelopera można kupić już za 220 tys. złotych, co jest istotną różnicą. Za 370 tys. złotych można z kolei kupić tu już dom i to z rynku pierwotnego.

W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, w mieście bez problemu można znaleźć mieszkania w cenie do 5000 zł/m2. Z uwagi na wyższy standard i brak konieczności przeprowadzania często kosztownych remontów, wiele osób stawia jednak na nieruchomości z rynku pierwotnego. Te kosztują z reguły ponad 5000 zł/m2, natomiast trzeba je już tylko wykończyć.

Miasto jest dobrze skomunikowane

Domy na sprzedaż w Białymstoku cieszą się dużym zainteresowaniem, co ma związek nie tylko z ich atrakcyjną ceną, ale również z tym, że miasto jest bardzo dobrze skomunikowane. Przebiega przez nie drogowa trasa europejska E67. Jej część pokrywa się z drogą krajową nr 8, która na terenie Białegostoku krzyżuje się z drogą krajową nr 19. Przez miasto przebiega także droga krajowa nr 65, dzięki czemu można stąd szybko dojechać do wielu większych aglomeracji.

Ponieważ przez Białystok przebiega też linia kolejowa Rail Baltica, jest on uznawany za największy węzeł komunikacyjny Polski północno-wschodniej. Miasto wyróżnia również dobrze rozwinięta sieć ścieżek rowerowych, co nie tylko wpływa na wygodę, ale i bezpieczeństwo.

Do zamieszkania na terenie Białegostoku może zachęcać też fakt, że świetnie działa tu komunikacja miejska. W wielu częściach miasta zostały wydzielone tak zwane buspasy, dzięki czemu autobusy nie muszą stać w korkach. Co istotne, komunikacją miejską bez problemu można dostać się nie tylko na poszczególne osiedla wewnątrz miasta, ale również do miejscowości leżących w gminach ościennych.