Przed nami kolejne Dni Miasta Białegostoku. Od 23 do 25 czerwca mieszkańcy będą mieli okazję do świętowania. Wydarzenia zaplanowane na ten czas obejmują m.in. koncerty, wystawy, warsztaty i miejską potańcówkę. Na Rynku Kościuszki wystąpią m.in. Blanka, Viki Gabor, LemON i Michał Szpak. Nastąpi odsłonięcie rzeźby „Obietnica”, wręczone zostaną wyróżnienia „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu” oraz Nagrody Artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku.

– To dobra okazja, żeby spotkać się, porozmawiać, poczuć radość i dumę z naszego Białegostoku. Wierzę, że tegoroczne obchody Dni Miasta przyniosą nam same wyjątkowe doznania – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Zachęcam mieszkańców do wspólnego świętowania. Dołączcie do nas, aby uczcić to wspaniałe miejsce, w którym żyjemy.

W piątek (23 czerwca) o godz. 14.00 odsłonięta zostanie rzeźba „Obietnica” Michała Jackowskiego przy ul. Kilińskiego. W wydarzeniu wezmą udział m.in. fundatorka Joanna Szymańska-Kok oraz autor rzeźby.

Muzycznie Dni Miasta Białegostoku rozpoczną się koncertem gwiazd młodego pokolenia. W piątek (23 czerwca) na Rynku Kościuszki o godz. 19.00 wystąpią: Blanka, Viki Gabor, LemON i Michał Szpak.

W sobotę (24 czerwca) o godz. 19.30 po raz drugi na Rynku Kościuszki zostaną wręczone Honorowe Wyróżnienia Prezydenta Miasta Białegostoku „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu”. Następnie o godz. 20.00 odbędzie się tam koncert „To co dał nam świat” z udziałem Mileny Lange, Anny Jurksztowicz, Janusza Radka i Sławka Uniatowskiego (wokal) oraz Warsaw Impressione Orchestra. Całość poprowadzi Laura Łącz.

W niedzielę (25 czerwca) o godz. 18.00 w kinie Forum zostaną wręczone Nagrody Artystyczne Prezydenta Miasta. Wydarzeniu będzie towarzyszyć występ Sławka Uniatowskiego.

Laureatami 30. Nagrody Artystycznej zostali:

  • Stanisław Ostaszewski – białostocki rzeźbiarz, w latach 1995-2010 pełnił funkcję plastyka miejskiego, w latach 2010-2022 zajmował się estetyką przestrzeni publicznej Białegostoku,
  • Agnieszka Sadowska-Mazurek – fotografka, fotoreporteka prasowa, jurorka licznych konkursów fotograficznych, autorka wielu wystaw fotograficznych,
  • Monika Dryl – aktorka teatralna, filmowa, piosenkarka, wokalistka jazzowa.

Nowością jest wydarzenie organizowane przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) – będzie to plenerowa wystawa fotograficzna „Wspólnie” oraz warsztaty z pieczenia chleba. Wernisaż – 25 czerwca o godz. 13.00. Tematem przewodnim wystawy jest chleb jako element łączący ludzi. Autorem fotografii – białostocki fotograf Michał Heller. Każde zdjęcie będzie uzupełnione zapisem wypowiedzi uczestników projektu – uchodźców z Ukrainy.

Mieszkańców na pewno ucieszy informacja, że w trakcie święta naszego miasta zorganizowana zostanie kolejna miejska potańcówka. Odbędzie się 25 czerwca pod parasolami przy ul. Kilińskiego, w godz. 17.00-21.30.

Chętni będą mogli także wybrać się na Podlaskie Śniadanie Mistrzów z hasłem przewodnim „Tajemniczy Ogród” – 24 czerwca, w godz. 10.00-16.00.

Podczas święta Białegostoku odbędą się także inne wydarzenia, organizowane przez miejskie placówki kultury (np. wystawy, warsztaty). Harmonogram wydarzeń znajduje się w załączniku.

Warto też wspomnieć, że Dniom Miasta Białegostoku towarzyszą:

  • Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki „Karnawał kontra post” (16-18 czerwca),
  • Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek” (16-24 czerwca).

Kamila Bogacewicz

DM2023_plakat.jpg